ماژول جدید ایستگاه فضایی بین‌المللی با راهپیمایی فضانوردان جان گرفت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
راهپیمایی فضایی کیهان‌نوردان روس برای تجهیز ماژول آزمایشگاهی جدید نائوکا

دو کیهان‌نورد روسیه نخستین مرحله از مجموعه راهپیمایی فضایی برای تجهیز ماژول روسی جدید ایستگاه فضایی بین‌المللی را کامل کردند تا این واحد آزمایشگاهی به منبع تغذیه و شبکه‌ی داخلی ایستگاه متصل شود.

«اولگ نویتسکی» (Oleg Novitskiy) و «پیوتر دوبروف» (Pyotr Dubrov) خدمه‌ی روس مأموریت «اعزام ۶۵» (Expedition 65) روز جمعه ۱۲ شهریور کابل‌های برق و داده را به ماژول آزمایشگاهی چند منظوره (MLM) متصل کردند. این ماژول که «نائوکا» (Nauka) به معنای «علم» در زبان روسی نام گرفته چند هفته‌ی پیش به ایستگاه فضایی بین‌المللی پیوست و یک خطر جدی هم برای ایستگاه ایجاد کرد.

نویتسکی و دوبروف راهپیمایی فضایی ۷ ساعت و ۴۵ دقیقه‌ای خود را در ساعت ۱۰:۴۱ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۹:۱۱ به وقت تهران) با باز کردن دریچه‌ی روی ماژول تحقیقاتی کوچک «پویسک» (Poisk) در مجاورت ماژول نائوکا در بخش روسی ایستگاه آغاز کردند. پس از جمع‌آوری ابزارها، فضانوردان بازوی تلسکوپی «استرلا» (Strela) را که یک جرثقیل ۱۴ متری دستی برای گذر در بخش‌های روسی ایستگاه است، باز کردند.

راهپیمایی فضایی کیهان‌نوردان روس برای تجهیز ماژول آزمایشگاهی جدید نائوکا

اولگ نویتسکی در سمت راست و پیوتر دوبروف در سمت چپ برای اتصال کابل‌هایی برق و داده
Credit: NASA

در این راهپیمایی فضایی، کیهان‌نوردان با باز کردن دو دسته‌ی چهارتایی کابل، منبع تغذیه‌ی بخش آمریکایی ایستگاه را به پنل اتصال ماژول نائوکا و یک درگاه رابط روی بخش باری عملیاتی «زاریا» (Zarya) متصل کردند. اگرچه در ابتدا برای برداشتن درپوش محافظ انتهای برخی کابل‌ها مشکل ایجاد شد، اما در نهایت همه‌ی آن‌ها آزاد و به منبع تغذیه وصل شدند.

این هشت کابل، نائوکا را به سیستم تغذیه‌ی آرایه‌های خورشیدی ناسا که مسؤول تأمین برق کل ایستگاه فضایی است، متصل می‌کنند. بررسی‌های الکتریکی پس از نصب کابل‌ها نشان داد که عملیات به‌خوبی پیش رفته و جریان مطابق انتظار برقرار است.

راهپیمایی فضایی کیهان‌نوردان روس برای تجهیز ماژول آزمایشگاهی جدید نائوکا

کیهان‌نوردان روس هنگام کار با کابل‌های برق و داده برای اتصال به ماژول آزمایشگاهی جدید نائوکا
Credit: NASA

نویتسکی و دوبروف همچنین پیوند دادن کابل شبکه‌ی داخلی (اترنت) را به نائوکا آغاز کردند و بخشی از یک نرده‌ی دستی جدید را برای سهولت کار در راهپیمایی‌های فضایی آینده نصب کردند.

ماژول نائوکا ۲۱ جولای پرتاب شد و پس از هشت روز به‌طور خودکار به ایستگاه فضایی بین‌المللی پیوست. این ماژول فضای گسترده‌ای برای انجام آزمایش‌های علمی فراهم می‌کند و همچنین به‌عنوان یک بندرگاه و قفل هوایی (هوابند) برای راهپیمایی‌های فضایی روسیه استفاده خواهد شد. MLM همچنین فضای اضافی برای اقامت خدمه و یک توالت برای ساکنان ایستگاه فضایی دارد.

در راهپیمایی فضایی اخیر، با توجه به تلاش‌های اضافی که برای برداشتن درپوش‌های محافظ کابل‌ها نیاز بود، مرکز کنترل مأموریت در مسکو دستور داد تا نصب دو نرده و سه آزمایش علوم زیستی به پیاده‌روی فضایی بعدی موکول شود. بدین ترتیب خدمه‌ی ایستگاه کار خود را با جمع کردن استرلا به پایان رساندند تا این عملیات در ساعت ۱۸:۳۵ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۳:۰۵ به وقت تهران) با بستن دریچه‌ی قفل هوا به پایان برسد.

راهپیمایی فضایی کیهان‌نوردان روس برای تجهیز ماژول آزمایشگاهی جدید نائوکا

کیهان‌نوردان روس در راهپیمایی فضایی ۲۴۲
Credit: NASA

در این راهپیمایی فضایی، نویتسکی با لباس فضایی «اورلان» روسیه و نوارهای قرمز به‌عنوان نخستین خدمه‌ی برون‌ایستگاهی (EV1) و دوبروف با نوارهای آبی به عنوان دومین خدمه (EV2) فعالیت داشتند. این عملیات دومین راهپیمایی فضایی هر دو کیهان‌نورد محسوب می‌شد و آن‌ها پیش از این نخستین عملیات برون‌ایستگاهی خود را در ماه ژوئن انجام داده بودند. مرحله‌ی بعدی عملیات برای ۹ سپتامبر (۱۸ و ۱۹ شهریور) برنامه‌ریزی شده است.

راهپیمایی فضایی روز جمعه شماره‌ی ۲۴۲ مأموریت‌های برون‌ایستگاهی (EVA) برای مونتاژ، تعمیر و نگهداری و به‌روزآوری ایستگاه فضایی بین‌المللی را به خود اختصاص داد و دهمین راهپیمایی فضایی در سال ۲۰۲۱ بود.

عکس کاور: راهپیمایی فضایی اولگ نویتسکی کیهان‌نورد روس و تجهیز ماژول آزمایشگاهی جدید نائوکا

Credit: NASA

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما