کپسول باری اسپیس‌ایکس محموله‌ی خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی رساند

۱۷ آذر ۱۳۹۹ | ۲۲:۲۲ ۱۹ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
متصل شدن کپسول باری دراگون (CRS-21 Dragon) اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی

کپسول باری جدید دراگون اسپیس‌ایکس که شب گذشته از زمین پرتاب شده بود دقایقی پیش به ایستگاه فضایی بین‌المللی پیوست تا برای نخستین بار دو کپسول دراگون به این ایستگاه متصل باشند.

مأموریت اخیر دراگون یک پیشرفت قابل توجه برای اسپیس‌ایکس محسوب می‌شود. زیرا نه تنها نمونه‌ی جدیدتری از کپسول باری دراگون به ایستگاه می‌پیوندد بلکه برای نخستین بار این شرکت هم‌زمان دو کپسول خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل کرده است. کپسول اول که از نوع سرنشین‌دار است ماه گذشته ۴ فضانورد مأموریت اعزام ۶۴ را به ایستگاه برده بود.

فضاپیمای باری CRS-21 Dragon روز یکشنبه از مرکز فضایی کندی ناسا به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد. عملیات اتصال دراگون به این ایستگاه برای نخستین بار به صورت کاملا خودکار و بدون دخالت خدمه و در ساعت ۱۳:۴۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۲:۱۰ به وقت تهران) درحالی انجام شد که ایستگاه در فاصله‌ی حدود ۴۴۰ کیلومتری بر فراز اقیانوس جنوب استرالیا قرار داشت.

اسپیس‌ایکس این مأموریت را طی دومین قرارداد خود با ناسا برای تأمین محموله‌های لازم ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام می‌دهد. این آژانس هم‌اکنون با دو شرکت دیگر هم در این زمینه قرارداد دارد. مأموریت کپسول بهبودیافته‌ی دراگون، بیست و یکمین مأموریت تأمین مجدد تجاری ایستگاه فضایی بین‌المللی است و با عنوان CRS-21 شناخته می‌شود.

نمایی از کپسول باری دراگون متصل به ایستگاه فضایی بین‌المللی

نمایی از کپسول باری دراگون متصل به ایستگاه فضایی بین‌المللی با پس‌زمینه‌ی بخش‌هایی از زمین که در روز است.
کلاهک کپسول سرنشین‌دار دراگون هم در پشت ماژول‌های ایستگاه در سمت چپ مرکز تصویر دیده می‌شود.
Credit: NASA

CRS-21 مجموعه‌ای از ابزارها و آزمایش‌های علمی را به همراه ملزومات و تجهیزات لازم فضانوردان که توسط ناسا تهیه شده است را به ایستگاه فضایی بین‌المللی را ​​تحویل می‌دهد. این محموله شامل مواد ضروری برای پشتیبانی مستقیم از ده‌ها نمونه از بیش از ۲۵۰ پژوهش علمی است که در حین مأموریت‌های اعزام ۶۴ و ۶۵ انجام می‌شود.

علاوه بر حمل آزمایش‌های علمی به ایستگاه، کپسول باری دراگون که با توجه به بدون سرنشین بودن، دارای فشار هوا نیست عملیات Nanoracks Bishop Airlock را انجام خواهد داد. Bishop Airlock نخستین ماژول قفل هوایی ایستگاه فضایی با بودجه‌ی تجاری است. این قفل هوا یک بخش عایق هوا است که برای انتقال محموله‌ها بین داخل و خارج ایستگاه استفاده می‌شود. این ماژول، میزبانی محموله، آزمایش رباتیک و استقرار ماهواره را فراهم می‌کند و در عین حال به‌عنوان جعبه ابزار‌ خارجی برای فضانوردانی که راهپیمایی فضایی انجام می‌دهند خدمت‌رسانی می‌کند.

در عملیات پیوستن کارگو دراگون (Cargo Dragon) به ایستگاه فضایی بین‌المللی، این فضاپیما به طور مستقل اما با نظارت مهندسین پرواز ناسا «کیت روبینز» (Kate Rubins) و «ویکتور گلاور» (Victor Glover) به ماژول هارمونی ایستگاه متصل شد. این فضاپیما حدود یک ماه به ایستگاه فضایی متصل خواهد بود تا در نهایت با محصولات آزمایش‌ها و بارهای برگردانده شده برای زمین، در اقیانوس اطلس فرود آید.

عکس کاور: متصل شدن کپسول باری دراگون (CRS-21 Dragon) اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی

Credit: NASA

منابع: Space, NASA

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar امین

    ایلان ماسک یه انسان بی نظیر اون به تجربه های دیگران گوش نمیده میره و با لذت تجربه میکنه