چرا مردم کال آو دیوتی امسال را کمتر خریده‌اند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
cod vanguard

آخرین آماری که از داده‌های فروش انگلستان و اروپا منتشر شده است، نشان می‌دهد که بازی «کال آو دیوتی: ونگارد» (Call of Duty: Vanguard) نسبت به نسخه‌ی پیشین خود یعنی بازی کال آو دیوتی: بلک آپس کلد وار (Call of Duty: Black Ops Cold War) فروش کمتری را تجربه کرده است.

در واقع، فروش افتتاحیه بازی Call of Duty: Vanguard در انگلستان در این یک دهه‌ی اخیر ضعیف‌ترین فروش این سری در هفته‌ی افتتاحیه بوده است. کال آو دیوتی تنها اثری نیست که در سال ۲۰۲۱ فروش کمتری نسبت به معمول داشته است، پس ماجرا از چه قرار است؟

خوره‌های اعداد و ارقام، در جامعه‌ی خود با فرستادن ایمیل، گفتگو در دیسکورد و زمزمه‌هایی که در دورهمی‌ها شنیده می‌شود، درباره‌ی دلایل این اتفاقات صحبت و نظریه‌های مختلفی را بررسی کرده‌اند. آیا بازی‌های سرویس-محور و سرویس‌های اشتراکی مثل ایکس‌باکس گیم‌پس در کاهش آمار فروش بازی‌های جدید تأثیر داشته‌اند؟ آیا کسی خواهان اثری در رابطه با جنگ جهانی دوم نیست؟ آیا در زمانه‌ی حال کال آو دیوتی به اثری کسل‌کننده تبدیل شده است؟ نظریه‌پردازی‌های تحلیلگران بازار فروش بازی‌ها کمی زیاد شد و در نهایت آن‌ها با خود گفتند: «چرا فقط از گیمرها نپرسیم؟»

cod vanguard

نشریه‌ی GamesIndustry.biz به همراه گروهی از دوستان خود در EGX و PAX جمع شدند تا با مخاطبان حرفه‌ای بازی‌های ویدیویی در سراسر انگلستان و آمریکا صحبت کنند. در میان ۶۷۱ فردی که با آن‌ها صحبت شده است، ۲۸۴ نفر بیان کردند که حداقل یک بازی از سری کال آو دیوتی را در ۵ سال گذشته خریداری کرده‌اند و از بین آن‌ها فقط ۵۹ نفر (به‌ عبارت دیگر ۲۱ درصد) بازی امسال یعنی کال آو دیوتی: ونگارد را خریداری کرده‌اند. پس چه چیزی باعث شده تا ۷۹ درصد دیگر این بازی را خریداری نکنند؟

آن‌ها به پاسخ‌دهندگان اجازه دادند تا برای این سؤال چندین پاسخ مختلف را ارائه دهند. بزرگ‌ترین پاسخ این بوده که آن‌ها به‌سادگی مشغول تجربه‌‌ی بازی‌های دیگر هستند و آثار دیگری را در اولویت قرار داده‌اند. چیزی حدود ۵۵ درصد از پاسخ‌دهندگان این پاسخ را به آن‌ها گفته‌اند.

با وجود تعداد زیادی از بازی‌های تیراندازی تراز اول سرویس محور رایگانی که در بازار حضور دارند و همچنین سرویس‌های اشتراکی مختلفی که تجربه‌ی بازی‌های قدیمی‌تر را به‌صورت راحت برای بازیکنان فراهم کرده، منطقی است که این موارد در نهایت روی بازی‌های تراز اول جدید تأثیر منفی داشته باشد و به فروش آن‌ها لطمه وارد کند. در واقع، ۱۴ درصد از افرادی که با آن‌ها صحبت شده، اعلام کرده‌اند که کال آو دیوتی ونگارد را تهیه نکرده‌اند زیرا در حال حاضر از تجربه‌ی بازی سرویس محور رایگان کال آو دیوتی یعنی وارزون خوشحال هستند و از آن رضایت دارند.

COD_Graph

نتایج نظرسنجی انجام‌شده

بازی کال آو دیوتی تنها بازی جدیدی نیست که امسال شاهد افت در فروش بوده است. بازی‌های معروف دیگری مانند بتلفیلد و فار کرای نیز با همین مشکل مواجه شده‌اند. این ایده که گیمرها از چیزهایی که به دست آورده‌اند راضی هستند، ممکن است بخشی از این کاهش فروش را به‌خوبی توضیح دهد.

با این وجود، ما استثناهایی هم در سال جاری داشتیم. برای مثال، جدیدترین بازی پوکمون یکی از این استثناها بود. بنابراین، مشغول بودن با تجربه‌ی بازی‌های دیگر نمی‌تواند تنها دلیل و مشکل کال آو دیوتی برای فروش کمتر در سال جاری باشد. همان‌طور که انتظار می‌رفت، دلایل دیگری هم وجود دارد که برخی از طرفداران حداقل هنوز به سراغ ونگارد نرفته‌اند.

دلیل بزرگ بعدی که بسیاری از افراد اشاره کرده‌اند، تعدد بازی‌های کال آو دیوتی در این سال‌های اخیر بوده است. ۳۴ درصد از افراد بیان کرده‌اند که کال آو دیوتی: ونگارد را خریداری نکرده‌اند زیرا از این مجموعه بازی خسته شده‌اند یا حداقل نیاز دارند تا مدتی از آن فاصله بگیرند. مشکل بعدی این بوده بازی‌های جنگ جهانی دوم است. ۲۴ درصد از افراد گفته‌اند که علاقه‌ای به بازی‌های جنگ جهانی دوم ندارد و حتی برخی از آن‌ها اشاره‌ کرده‌اند که از بازی‌های قبلی کال آو دیوتی که برای جنگ جهانی دوم ساخته شده است، لذت نبرده‌اند.

cod vanguard

موضوع بعدی مسئله نقد و بررسی‌های بازی است. بازی Call of Duty: Vanguard در زمان عرضه نتوانست با تحسین زیاد منتقدان مواجه شود و ۲۰ درصد از افراد به این موضوع اشاره کردند و گفتند که به این دلیل بازی امسال را نخریده‌اند. در پایان، ۱۱ درصد هم بیان کرده‌اند که منتظر تجربه‌ و خریداری بازی‌های دیگر بوده‌اند. از بین این افراد، ۳۸ درصد اعلام کرده‌اند که برای بازی هیلو: اینفینیت صبر کرده‌اند و ۲۵ درصد هم خواهان تجربه‌ی بازی بتلفیلد ۲۰۴۲ بوده‌اند.

البته، دلایل دیگری هم وجود دارد که درصد کمتری را به خود اختصاص داده است. اگر اخبار این چند ماه اخیر را دنبال کرده باشید، به احتمال زیاد از شکایت‌های علیه شرکت اکتیویژن بلیزارد در رابطه با آزار و اذیت جنسی و رفتارهای تبعیض‌آمیز علیه زنان آگاه هستید. به همین خاطر، ۶ درصد از افراد بیان کرده‌اند که به خاطر این گزارش‌ها و فرهنگ بد در این شرکت و رفتار نامناسب با کارمندان قصد نداشتند با خرید این بازی از اکتیویژن بلیزارد حمایت کنند.

در میان پاسخ‌دهندگان، ۴ درصد از افراد هم به قیمت بازی اشاره کرده‌اند. این دسته از افراد اذعان کرده‌اند که به خاطر کوتاه بودن بخش داستانی تک‌نفره این قیمت برای بازی کال آو دیوتی: ونگارد منطقی نیست. در همین رابطه، ۲ درصد هم گفته‌اند که بخش تک‌نفره‌ی بازی امسال به اندازه‌ی کافی خوب نیست. همچنین ۲ درصد دیگر حجم زیاد بازی برای دانلود و ۳ درصد هم وجود افراد متقلب (چیتر) فراوان در جامعه‌ی بازیکنان این بازی را از دلایل خود برای عدم تهیه‌ی Call of Duty: Vanguard ذکر کرده‌اند.

منبع: Gameindustry.biz

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما