آیا اپل خواسته‌های ترامپ را می‌پذیرد؟

۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۵ ۴ اسفند ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

دونالد ترامپ رییس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا در طول کارزار انتخاباتی‌اش نظرات تند و صریحی درباره شرکت اپل ابراز کرد. او معتقد بود اپل باید فرایند تولید خود را به ایالات متحده منتقل کند و دست از تولید آیفون در چین بردارد. البته از زمان انتخاب او به عنوان رییس جمهور اظهارنظر عمومی جدیدی در این مورد شنیده نشده است اما می‌توان فرض کرد ترامپ هنوز هم بر همان اعتقاد قبلی است.

با وجود این مسائل، هفته گذشته در کنفرانسی که شرکت گلدمن ساکس برگزار کرده بود لوکا ماستری مدیر ارشد امور مالی اپل درباره انتقادات ترامپ گفت یکی از نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد نقش بزرگی است که اپل در اقتصاد آمریکا در طول یک دهه گذشته ایفا کرده است. به گفته این مدیر، شرکت اپل در آمریکا میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری کرده است. صرفا در دهه گذشته این شرکت حدود ۲ میلیون شغل در آمریکا ایجاد کرده و این شغل‌ها مربوط به بخش‌های مختلف کسب و کار اپل از جمله توسعه‌دهنده‌گان، خرده‌فروشی‌ها، مراکز پشتیبانی و تماس و کل گسترده زنجیره تامین بوده است.

با وجود اینکه این اظهارنظر به شکل مستقیم بیان نمی‌کند که اپل چه تصمیمی درباره فرایند تولید خود دارد اما به نظر می‌رسد حرف‌های لوکا ماستری به شکل ضمنی نشان می‌دهند که اپل قصد خروج از چین را ندارد. در واقع این غول بزرگ جهان تکنولوژی اصرار دارد نشان دهد همین حالا هم کمک بزرگی به اقتصاد آمریکا کرده و با توجه به مشاغل زیادی که در سال‌های گذشته ایجاد کرده لزومی ندارد حتما آیفون را در خاک آمریکا تولید کند.

البته ماستری در بخش‌ دیگری از سخنانش و در پاسخ به پرسش احتمال تولید آیفون در آمریکا گفته است هنوز در این نقطه نمی‌توان در این مورد حدسی زد و این را هم اضافه کرده که دولت ترامپ هنوز دست به اقدام تشویق کننده‌ای برای تولیدکننده‌های آمریکایی نزده. او درباره مالیات‌ها و بویژه‌ مالیات‌های مرزی هم سخن گفته (یکی از مسائل مورد تاکید رییس جمهور جدید) و نسبت به این موضوع هم ابراز نارضایتی کرده است.

برخی از کارشناسان معتقدند در حال حاضر اپل قصد تغییر برنامه‌های خود را ندارد و احتمالا در شرایط فعلی به تولید آیفون بیرون خاک آمریکا ادامه خواهد داد. گرچه زمان مشخص می‌کند که تعارض فعلی میان دولت آمریکا و این شرکت به چه ترتیب حل خواهد شد.


telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar AMIRALI_FR

    تیم کوک اکثر سرمایشو بیرون آمریکا تو چندین و چند حساب مختلف داره…
    اگه میخواست بیاره آمریکا بخشی حدود ۱/۵ کل سرمایش بابت مالیات های مختلف از دست میده . . .
    حالا شما فکر کن یه کارخونه با کلی تشکیلات(بعد فروش و تبدیل به پول نقد) بیاد آمریکا…؟

  2. Avatar EA

    وقتی آیفون اونجا تولید شده به سود آمریکاست چون یه حقوق ناچیز به کارگرای چینی میدن و کلی ازشون کار میکشن؛ اینا به کنار.. کارخونه هاشونم محیط زیستشون و هوا رو حسابی داغون میکنه…هرجور فکر کنی به سود آمریکاست…یه پول ناچیز میدن بهشون در عوضش محیط زیستشون داغون میشه و هواشون آلوده که با چند برابر هزینه هم درست نمیشه. چین داره خیلی اشتباه میکنه