کد تحویل؛ راهی ایمن برای دریافت سفارش‌ها در دوران کرونا

۲۴ دی ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ارائه کد تحویل به هنگام دریافت سفارش از دیجی‌کالا

در دوران کرونا سفارش خود را به جای امضا با استفاده از کد تحویل، دریافت کنید. دیجی‌کالا در راستای تحقق بخشیدن به یکی از رسالت‌ها و ارزش‌های مهم خود، یعنی مشتری محوری، امکان دیگری را در دوران شیوع ویروس کرونا فراهم کرده است.

برای اطمینان مشتریان از دریافت بهداشتی، امن و دقیق سفارش‌ها دیجی‌کالا اقدام به اجرای قابلیتی کرده است که در روزهای همه‌گیری ویروس کرونا، همسو با پروتکل‌های بهداشتی است؛ ارسال یک کد تحویل در پیامک اطلاع رسانی و لزوم ارائه آن به مأمور ارسال برای تطابق با سفارش ثبت شده.

پیش از این، دریافت سفارش‌ها از سوی مشتریان با امضای رسید و یا نشان دادن کارت ملی کاربر ممکن بود. چنین روشی در زمان همه‌گیری ویروس کرونا عاملی است برای افزایش احتمال ابتلا به این بیماری. دیجی‌کالا در تلاش برای اشاعه فرهنگ خریدوفروش آنلاین، صرفه‌جویی در زمان و استفاده از فناوری در فرایندهای پر تکرار در سبک زندگی آنلاینِ همراهان خود، از کد تحویل استفاده می‌کند. استفاده از این کد، امری ضروری در فرایند تحویل کالا (بین سفارش دهنده و مأمور ارسال) است.

منظور از تأیید تحویل (Proof of Delivery) در دنیای تجارت الکترونیک چیست؟

این قابلیت که POD خوانده می‌شود، پیشینه‌ای طولانی در سامانه‌های پستی پیشرو دارد و قدمت آن به سال ۱۹۱۷ می‌رسد. با لزوم تبادل اسناد حقوقی و مالی بین فرستنده و گیرنده یک محصول، قابلیت تأیید تحویل هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد. کاربرد این قابلیت در دنیای تجارت الکترونیک به دلیل تبادل میلیون‌ها سند الکترونیک برای رهگیری اطلاعات تحویل مرسوله انکار ناپذیر است و پیش‌بینی می‌شود اندکی پس از گسترش آن، کاربران جنبه‌های گوناگون مزیت‌هایش را بهتر لمس کنند. گفتنی‌ست دیگر پلتفرم‌های آنلاین تجارت الکترونیک مانند آمازون هم از این قابلیت استفاده می‌کنند.

فرایند اجرای چنین قابلیتی در دیجی‌کالا بسیار ساده است؛ پس از سفارش محصول، یک کد از طرف دیجی‌کالا برای کاربر ارسال می‌شود. مشتری کد را نزد خود نگه می‌دارد تا در زمان تحویل کالا آن را به مأمور ارسال نشان دهد. مأمور ارسال به جای آنکه از کاربر بخواهد تا رسیدی را امضا کند یا کارت ملی ارائه کند، فقط کد تحویل را بررسی می‌کند و در صورت صحت کد، کالا را تحویل می‌دهد. با وجود چنین امکانی، تماس مخاطب و مأمور ارسال با مدارک شناسایی، رسید و غیره به حداقل می‌رسد. همچنین کالا حتما به شخص سفارش‌دهنده یا فردی که از طرف سفارش دهنده اصلی به‌عنوان دریافت‌کننده معرفی شده باشد تحویل داده می‌شود. هدف از این اقدام، از طرفی رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی و از سویی دیگر، تحویل ایمن و بی‌خطای کالا به سفارش‌دهنده اصلی است.

می‌توانید دیدگاه خود درباره‌ی این قابلیت و همچنین تجربه خود در خرید از دیجی‌کالا با کد تحویل را برایمان بنویسید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۲۸ دیدگاه
 1. Avatar イԊΕ Ც¤Ყ

  عالی بود چهارشنبه سفارش دادم و امروز جمعه یعنی دو زورع رسید

 2. Avatar مهران

  چه فایده کد تحویل داشته باشی وقتی خود مامور ارسال به سیستم دسترسی داره و تحویل داده شد ثبت میشه ! در حالی که حتی کارتن خالی بسته هم دستت نرسیده !!!!

 3. Avatar الی

  دقیقا منم همینطور صبح تا حالا منتظر بودم اما کسی چیزی نیورده

 4. Avatar Mr R

  یه سفارش داشتم مامور نیاورده در خونه تماس هم نگرفته به شماره همراه یا ثابت خونه الان ۲ روز گذشته با دیجیکالا هم تماس گرفتیم فقط میگه کد سفارش بده پیگیری کنیم باهاتون تماس میگیریم کد دادیم دیگه خبری هم نشد معلوم نیست تکلیف چیه

 5. Avatar A.tn

  واقعا متاسفم برای دیجی کالا با این مامور پستش….بدون اینکه ن زنگ بزنه نه هیچی پیامک زده اومدم نبودید..مگ میشه من از صب نو خونه منتظر نشستم بعد الکی به دروغ میگه زنگ خونتون خراب بوده ..مگه میشه آخه

  1. Avatar مهریاد

   داداش بلاخره آوردن یا نه ؟ ناموسا جواب بده

 6. Avatar فرہاد

  یہ لطف بزرگی بکنید این تماس گرفتنو ول کنید سفارش دم در بیارین کسی الکی سفارش نمیدہ ضرورت خودشونو سفارش میدن بعضی وقتا گوشی شارژ ش تموم میشہ خاموش میباشد شما باید شاھکار باشید در این عرصہ ممنون تون

 7. Avatar ناشناس

  سلام بر ھمہ دوستا اگر خودم نمیدیدم اصلا باورم نمیشد اما این دیجی کالا عین خیال شم نیست من اول دی ما سفارش دادم امروز ۳۰ است تا الان کسی رو داریم کہ بدون تماس گرفتن سفارشش را دم در تحویل گرفتہ باشد لطفا اگر کسی است بگد تا یہ خوردہ خیالم راحت بشہ و باز ہم منتظر بمونم منم ۲ بار کالام رو لغو کردم لطفا بہ سوالم پاسخ بدین نمیدونم این چہ کاریہ ہم آدرس دقیق با لوکیشن میخان ہم تماس خوب شما سفارش رو دم در ببرید اگر کسی تحویل نگرفت ہر چہ بگین ما در خدمت

 8. Avatar امیرعلی

  سلام من الان چند ساعته منتظر کالام هستم ولی نه ماموری میبینم و نه ماسخی برای پیگیری سفارشم در برنامه دیجیکالا و نه تماسی.
  تازه بدون اطلاع منزمان ارسال رو هم تغییر دادید.
  البته برنامه خودتونه دیگه هرجو ی بخواهید گند میزنید به زمان مردم و فقط پول رستاخیز توجه شما رو جلب خواهد کرد.

 9. Avatar محسن

  من هم نه زنگ زدن در خونه نه تماسی نه هیچی زده عدم حضور در محل ساعت ۱۰ صبح سه نفر تو خانه بودند هیچ کس زنگ خانه را نزده

 10. Avatar رامین

  سلام
  آقا دمتون گرم. بسته من رو دو روزه رسوندن زرند کرمان، همه چیز عالی. برخورد مامور تحویل هم عالی بود.

  واقعا این روش از پست خیلی بهتره. پست همیشه چندین روز تاخیر داشت، کارمندای پست هم که میخوان بکشن آدم رو!!!

 11. Avatar عرفان

  واقعا براتون متاسفم با این مامور تحویلتون
  توی تلفن میخواد ادمو بزنه 👎👎👎👎👎👎👎لطف کنید چنتا مامور با اعصاب بیارید

  1. Avatar امیرعلی

   تو هم بزنش😂

 12. Avatar میلاد

  وقتی میخوان بسته رو تحویل بدن رنگ یا پیامک میزنند

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه