آیا مأموریت پرهزینه‌ی بازگردانی نمونه از مریخ ارزشش را دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
طرحی گرافیکی و نمادین از موشکی که در حال جدایی از مریخ برای بازگردانی نمونه‌های جمع‌آوری شده از آن به زمین است.

ناسا اعلام کرده که هدف بلندپروازانه‌ی خود را برای جمع‌آوری نمونه از مریخ و بازگردانی آن به زمین حفظ می‌کند اما دانشمندان این آژانس هنوز از امکان‌پذیر بودن این عملیات پرچالش و پرهزینه اطمینان ندارد.

مریخ‌نورد پشتکار ناسا در حالی عازم سیاره‌ی مریخ است که یک وظیفه‌ی آن جمع‌آوری و ذخیره‌ی نمونه‌هایی از مریخ است. نمونه‌هایی که قرار است در مأموریت‌های آینده به زمین بازگردانده شوند. اما هنوز برنامه‌ی بازگردانی نمونه توسط ناسا پیشرفت مطلوبی نداشته است. این آژانس همچنان قصد انجام این کار را دارد اما در عین حال مطمئن نیست که آزمودن این کار امکان‌پذیر باشد.

بدین ترتیب یک تیم ویژه‌ی بررسی این موضوع که توسط ناسا گرد هم آمده‌اند، توصیه می‌کنند که چنین کاری باید انجام شود، حتی اگر بلندپروازانه‌ترین مأموریت تاریخ ناسا باشد. با وجود دشواری این کار، آن‌ها می‌گویند که پتانسیل علمی مطالعه‌ی سنگ‌های مریخ در آزمایشگاه‌های زمینی بیش از چالش‌های بی‌شمار آوردن نمونه است.

برنامه‌ریزی قبلی

گزارش این تیم که به شدت بر لجستیک عملیاتی تکیه می‌کند، نشان می‌دهد که احتمال دارد ناسا و آژانس فضایی اروپا به طور مشترک یک مأموریت بازگردانی نمونه را تا سال ۲۰۲۶ راه‌اندازی کنند. اما انجام این کار در مدت زمانی کوتاه، به کار زیادی نیاز دارد.

«دیوید تامپسون» (David Thompson) رییس این تیم بررسی، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما به اتفاق آرا معتقدیم که برنامه‌ی بازگشت نمونه از مریخ باید ادامه یابد. از دیدگاه ما ارزش علمی این کار فوق‌العاده بالا خواهد بود و امکان دارد که اکتشافات قابل توجهی را در مورد نزدیک‌ترین همسایه‌ی سیاره‌ای زمین و احتمالا در مورد منشأ مستقل حیات در جهانی دیگر به دنبال داشته باشد.»

ارزش ریسک

چالش اصلی انجام مأموریت بازگردانی نمونه، آماده شدن به‌موقع برای پنجره‌ی پرتاب به مریخ در سال ۲۰۲۶ میلادی (۱۴۰۵ خورشیدی) است، زیرا پنجره‌ی پرتاب بعدی تا سال ۲۰۲۸ (۱۴۰۷ خورشیدی) روی نمی‌دهد و این امر باعث ایجاد محدودیت زمانی با توجه به چرخه‌ی آب‌وهوایی مریخ می‌شود که مشکلات بیشتری ایجاد می‌کند.

این تیم همچنین تأکید می‌کند که هر تأخیر احتمالی می‌تواند منجر به نیاز به هزینه‌ای از ۳.۸ تا ۴.۴ میلیارد دلار خواهد شد که ۳۰ درصد بالاتر از میزانی است که ناسا هم‌اکنون درنظر گرفته است.

در نهایت نتیجه‌گیری شد که فرصت مناسب برای تجزیه‌وتحلیل سنگ‌های سیاره‌ی مریخ ارزش چنین چالشی را دارد. «ماریا زوبر» (Maria Zuber) دانشمند علوم سیاره‌ای MIT و عضو این تیم بررسی گفت: «این مأموریت علمی بسیار هیجان انگیز خواهد بود.»

عکس کاور: طرحی گرافیکی و نمادین از موشکی که در حال جدایی از مریخ برای بازگردانی نمونه‌های جمع‌آوری شده از آن به زمین است.

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: ّFuturismبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما