ویدیوی جذاب ناسا از فرود مریخ‌نورد پشتکار بر سطح مریخ

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طرحی گرافیکی از باز شدن چتر نجات مریخ‌نورد پشتکار ناسا در جو مریخ

مریخ‌نورد پشتکار که در روزهای گذشته به مریخ رسیده بود و عکس‌هایی را هم به زمین فرستاده بود، اکنون فرستادن فیلم مراحل فرود خود بر سیاره‌ی سرخ را کامل کرده و ناسا آن را منتشر کرد.

مأموریت مارس ۲۰۲۰ با هدف جست‌وجوی نشانه‌های حیات باستانی در مریخ آغاز به کار کرد و پس از حدود ۷ ماه در مسیر بودن روز ۱ اسفند به این سیاره رسید. مریخ‌نورد «پشتکار» (Perseverance) از دوربین‌های پیشرفته‌ای برای ثبت تصاویر جدید مریخ بهره می‌برد و بر خلاف مریخ‌نوردهایی که تا کنون فعالیت داشته‌اند، بیشتر دوربین‌های پشتکار تصاویر را به صورت رنگی ثبت می‌کنند.

پیش از این تعدادی عکس باکیفیت از نگاه مریخ‌نورد پشتکار منتشر شده بود. هم‌چنین واحد فرود عکسی از این مریخ‌نورد را هنگام فرود بر خاک مریخ ثبت کرد. اما اکنون فیلم منتشر شده، پشتکار را نشان می‌دهد که در دهانه‌ی جزرو (Jezero) مریخ فرود می‌آید. به گفته‌ی ناسا ناسا این تصاویر مریخ را از زاویه‌ای نشان می‌دهد که پیش از این هرگز دیده نشده بود.

با توجه به فاصله‌ی طولانی میان زمین و مریخ و سرعت انتقال ۲ مگابیت بر ثانیه، فرستادن داده‌های باکیفیت مریخ‌نورد پشتکار به زمین مدتی طول می‌کشد. به همین ترتیب برای دریافت فیلم‌های تهیه شده توسط این مریخ‌نورد باید بیشتر هم منتظر بود. اکنون بخشی از این انتظار به پایان رسید و ناسا نخستین فیلم کاوشگر پشتکار را منتشر کرد.

این داده‌ها از روز یکشنبه حدود ساعت ۱۷:۰۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۱:۳۰ بامداد دوشنبه به وقت تهران) در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) توسط «شبکه‌ی فضای دوردست» (DSN) ناسا که مسؤولیت ارتباط با فضاپیماها را بر عهده دارد، از مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) که به عنوان واسطه با زمین عمل می‌کند، در حال دریافت بود. ناسا تا کنون ۳۰ گیگابایت داده از مریخ‌نورد پشتکار دریافت کرده است که شامل ۲۳۰۰۰ عکس هم می‌شود.

علاوه بر ارسال عکس و فیلم، مریخ‌نورد پشتکار به کمک تیم کنترل مأموریت، فعلا سیستم‌های اصلی خود را بررسی می‌کند تا برای راه رفتن بر روی سطح مریخ آماده باشد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از باز شدن چتر نجات مریخ‌نورد پشتکار ناسا در جو مریخ

Credit: NASA/JPL-Caltech

منابع: NASA, Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Komil99

    والا فکر نکنم در ناسا دانلود این ویدیو از مریخ بیشتر از دانلود من زمان برده باشه

  2. mostafa

    بنظرم جایزه اسکار رو باید به همین فیلم ناسا داد.واقعا حیرت انگیزههههه

    جناب نیک رو لطفا اخبار سطح نورد استقامت رو همچنان برامون بفرستین.ممنون

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما