مانور ناسا برای شبیه‌سازی برخورد سیارک با زمین نتایج نگران‌کننده‌ای داشت

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۱ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
طرحی گرافیکی از برخورد سیارک به زمین

در مانور بین‌المللی شبیه‌سازی برخورد سیارک که با هدایت ناسا و حضور دانشمندان برگزار شد، یک سیارک با زمین برخورد کرد و دانشمندان فقط توانستند میزان خسارت را برآورد کنند.

در روزهای گذشته دانشمندان در یک تمرین بین‌المللی شرکت کردند که هدف آن شبیه‌سازی تأثیرات سیارک‌هایی است که می‌توانند با زمین برخورد کنند. این تمرین با شبیه‌سازی برخورد یک سیارک به عرض ۱۴۰ متر به زمین و همکاری بخش‌های گوناگون مانند سازمان فضایی اروپا (ESA) برگزار شد تا عواقب چنین برخورد بزرگی که می‌تواند منطقه‌ای به وسعت اروپای مرکزی را تحت تأثیر قرار دهد، بررسی شود. مانور امسال به‌ویژه بر منطقه‌ای خاص به عرض بیش از ۱۰۰ کیلومتر در مرز آلمان، اتریش و جمهوری چک اثر گذاشت.

اگرچه این شبیه‌سازی ممکن است کمی شبیه به یک بازی کامپیوتری به‌نظر برسد اما یک پروژه‌ی کاملا واقعی محسوب می‌شود و هدف این است که دانشمندان و پژوهشگران اطلاعاتی را درباره‌ی برنامه‌ریزی لازم برای برخورد یک سیارک واقعی به زمین، کسب کنند.

منطقه‌ی تأثیر پذیرفته در مانور برخورد سیارکی 2021

منطقه‌ی تأثیر پذیرفته در مانور برخورد سیارکی ۲۰۲۱
Credit: ESA

این شبیه‌سازی به میزبانی دفتر امور فضای بیرونی سازمان ملل متحد و تحت هفتمین کنفرانس بین‌المللی دفاع سیاره‌ای IAA انجام شد. پژوهشگر اندی ریوکین از آزمایشگاه فیزیک کاربردی جان هاپکینز خاطرنشان کرد که تمرین و آموزش برای شبیه‌سازی‌های گوناگون یک بخش مهم از آمادگی برای برخورد سیارکی است.

یکی از تفاوت‌های شبیه‌سازی امسال با شبیه‌سازی قبلی این بود که سیارک شبیه‌سازی شده، کاملا غافلگیرکننده بود و تا زمان کشف آن هیچ نشانه‌ای از اینکه در مسیر برخورد با زمین است، شناخته شده نبود. این سیارک شبیه‌سازی شده PDC 2021 لقب گرفت و در شبیه‌سازی تنها شش ماه پیش از برخورد به زمین پیدا شد.

در ابتدا احتمال برخورد این سیارک ۱ به ۲۵۰۰ تشخیص داده شد اما پس از نخستین روز شبیه‌سازی، شرکت‌کنندگان شانس برخورد تا ۱ به ۱۰۰ افزایش یافت و در نهایت در روز دوم احتمال برخورد ۱۰۰ درصدی تعیین و محل برخورد مشخص شد. با توجه به بازه‌ی زمانی کوتاه، شرکت‌کنندگان در این شبیه‌سازی جلوگیری از برخورد سیارک به زمین را غیرممکن عنوان کردند. بنابراین شبیه‌سازی به سمت یک فاجعه پیش رفت؛ موضوعی که اهمیت شناسایی سیارک‌های مشابه را نشان می‌دهد.

پس از قطعی شدن برخورد، شبیه‌سازی شناسایی سیارک، به شبیه‌سازی پیش‌بینی میزان خسارت احتمالی تغییر کرد. در سومین روز از شبیه‌سازی دانشمندان به تخمین تازه‌ای برای اندازه‌ی خسازتی که این سیارک با ۱۴۰ متر عرض می‌تواند ایجاد کند، دست یافتند. آن‌ها پیش‌بینی کردند «نقطه صفر زمین» (Ground Zero) که محدوده‌ی مستقیم تأثیر گرفته از انفجار است، در محدوده‌ی برخورد بیش از ۲۲۰ کیلومتر باشد اما این میزان در نهایت محدودتر شد و تخمین زده شد که برخورد سیارک PDC 2021 تا ۱۵۰ کیلومتر از هر جهت خسارت وارد کند.

طرحی گرافیکی از مأموریت دارت ناسا

طرحی گرافیکی از مأموریت دارت ناسا
Credit: NASA

«لیندی جانسون» (Lindley Johnson) افسر دفاع سیاره‌ای ناسا درباره‌ی این مانور برخورد سیارکی گفت: «هر بار که در تمرینی مانند این شرکت می‌کنیم، درباره‌ی اینکه نقش‌آفرینان اصلی در هنگام فاجعه چه کسانی هستند و هر بخش باید چه اطلاعاتی را درنظر داشته باشد، چیزهای بیشتری می‌آموزیم. این تمرین‌ها در نهایت به جامعه‌ی دفاع سیاره‌ای کمک می‌کند تا با یکدیگر و با دولت‌ها ارتباط برقرار کنند و اطمینان یابند که در صورت شناسایی تهدیدهای سیارکی در آینده، همه هماهنگ خواهیم بود.»

«پل کودس» (Paul Chodas) مدیر CNEOS هم گفت: «چنین تمرین‌هایی ما را برای اینکه هنگام برخورد یک سیارک بزرگ چه اقداماتی باید انجام دهیم، آماده می‌کند. جزئیات سناریو مانند احتمال برخورد سیارک و زمان و مکان برخورد، طی چند مرحله برای شرکت‌کنندگان منتشر می‌شود تا شیوه‌ی پیشروی یک وضعیت واقعی برخورد سیارکی شبیه‌سازی شود.»

علاوه بر چنین تمرین‌هایی، ناسا هم‌اکنون در حال انجام مأموریت «آزمایش تغییر مسیر سیارک دوتایی» (DART) است که نخستین آزمایش فناوری منحرف کردن مسیر سیارک‌ها خواهد بود. این آژانس قصد دارد اواخر امسال «دارت» (DART) را با یک موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس به فضا پرتاب کند تا پس از برخورد به یک سیارک سرعت مداری آن را تغییر دهد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از برخورد یک سیارک به زمین

Credit: Getty Images

منابع: Slash Gear, Complex

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶۵ دیدگاه
 1. Avatar زینب زیدی

  سلام
  اولا فقط ناسا تو زمین وجود نداره که بخواد ماه رو جا به جا کنه ما هم هستیم
  دوما اگه اینا به روز قیامت اعتقاد داشتن همچین حرفی نمی‌زند
  سوما ایرانی ها هیچ بودجه ای برای این کار ها کنار نمی‌گذارند اگه می‌گذاشتند به اینجا نمی‌رسیدند
  اما اینکه ناسا رو بالاتر از خودمون فرض کنیم درست نیست

 2. Avatar هیچکس

  عامو ول کنید این حرفا، برید دو روز زندگیتون رو زندگی کنید تهش برای همه مرگه چه با سیارک چه بی سیارک

 3. Avatar عارف غفوری فر

  آقای محترم شما کلا تعطیل هستی مدار ماه
  جابجا شه؟ یکم برو تحقیق کن بعد نظر بده به
  طور طبیعی ماه داره از زمین دور میشه و کلی
  هم درموردش بحث کردن تازه اگه دانشمندان آمریکایی احمق هستن پس تو چی هستی؟
  نکه دانشمندان ایرانی چیز بیشتر از کپی کار هستن تازه ایران هست که بجای ایکه خرج رفاه مردم کند داره پول می ریزه برای کارخانه های تسلیحاتی تازه همه جای زمین اتمسفر یکسان نیست تازه خودشون هواسشون هست تو هم بهتره کار به دنیا نداشته باشی بری پی همون ساقیت

 4. Avatar :)

  اینکه شخصی بنا به هر دلیلی صحبتی را بدون اطلاعات و یا چه بسا با اطلاعات کامل بزنه برای من الان اهمیتی نداره.فرض را بر این بگیریم که اقای قاسمزاده صحبتی کردن که به کام بعضی ها خوش نیومد. کاری به حقانیت و صحت صحبت هاش ایشون ندارم. ولی انگار خیلیا دلشون از کشور و ملت خودشون پره که تا دیدن می تونن اراجیف خودشونو با ریپلای زدن دیدگاه کسی بزنن، بیکار ننشتن و از فرصت نهایت استفاده را کردن. بنده الان نظرات خیلی هارا مطالعه کردم، برخی واقعا حرف های بجا و منطقی زده بودن، ولی برخی دیگه فقط درگیر حمایت از دانشمندان امریکایی بودن. اون دسته از عزیزانی که توی پیام هاشون داشتن به هم میهن خودشون بی احترامی می کردن و ازش درخواست به کار گیری منطق در حرفاشو داشتن، گویی خودشون ذره ای، حتی ذره ای از منطق بو نبردن. خنده داره که سنگ کسایی را به سینه می زنین که اصلا به شما و امثال شما فکر هم نمی کنن. الانم می دونم بعد از این پیام خیلیاتون می گین :ای بابا ، ما تو قرن ۲۱زندگی می کنیم ، توی جامعه امروز کسی به کسی کاری نداره و از این حرفا. عذرخواهی می کنم ولی من از همین الان جواب اون عزیزان را میدم:لطفا احمق نباشید و دست از این روشنفکری های بی منطقتون بردارید.شما فکر می کنید خیلی عاقل و با فکر هستین؟؟؟؟ خیر، نه عزیزم خیر… بنظرم تویی که داری میگی چرا به دانشمندای امریکایی توهین کردی ، بهتره خودت به فکر خودت و اطلاعات و دانسته های خودت باشی. چون ناسا سازمانی متشکل از دانشمندان برتر همه جهان هست. نه امریکایی ها…

 5. Avatar مهدی

  مشکل ملت ما همینه که یه همچین آدم کم سوادی میخواد از نخبه ترین دانشمندان حال حاظر ایراد بگیره و راهکار نشون بده تازه میگه من قبلا گفتم اونا ولی نمیدونستن هرچی تکنولوژی تو دنیاست ساخت هموناست اونوقت تو که هنوز کار با گوشیتو یاد نگرفتی فریاد چه میکنید سر دادی

 6. Avatar علی رستگار

  عزیز جان چشم دیدن پیشرفتهای اونها رو داری چشم دیدن پیشرفتهای کشور خودت رو نداری
  یاچشاتو بستی با کوری
  لا اقل درزمینه هوا فضا از ساخت آفتابه به اینجا رسیدیم که موشک نقطه زن داریم
  ماهواره مخابراتی درمدارقراردادیم اون هم در شرایط تحریم وجنگ

  1. Avatar ایلیا شهبازی

   بس کنین بابا
   تا کی ایران خوبه بقیه بد
   ایران چه کشفی کرده ماهواره هم دومی باشه؟؟!!
   ناسا چیکارا می کنه ایران چیکار می کنه؟
   همچین می گی پیشرفت انگار چیه؟منظورت همون موشک هایی هست که هواپیما های خودی رو می زنه؟

 7. Avatar رضا

  آقای باهوش اولا ماه یه قمر و با این حرکات تکون نمیخوره باهوش جان
  بعد به اونا میگن دانشمند
  بعد خب اگه پهباد فلان قدر میلیارد دلاری رو روی زمین تست نکنن کجا تست کنن واقعا هم شعور و مغز خوب چیزیه
  بعد تو از فضا چی حالیت بجز اینکه بدونی منظومه شمسی ۸ سیاره داره فک کنم اونم ندونی
  واقعا قبل از اینکه بیای یه حرفیو بزن قبل بهش فک کن نه اینکه بیای یه شکری رو بخوری و بری

 8. Avatar Sajad

  سیاره‌ی ما زمانی توپی از گدازه داغ بود که قمر آن در پی برخوردی بزرگ در حدود ۴.۵ میلیارد سال پیش ایجاد شد. برخی معتقدند که وجود ترکیبات اولیه متفاوت در زمین که ناشی از برخورد سیاره‌ای از خارج از منظومه‌ی شمسی به آن است باعث شده که اتمسفر زمین شکل بگیرد و برخی دیگر باور دارند که جو زمین در اثر تکامل این سیاره ایجاد شده است.

  اکنون دانشمندان با بررسی واکنش‌های شیمیایی درون سنگ‌ها و توپ‌های گدازه‌ای مشابه زمین در آزمایشگاه به کشف نحوه‌ی تشکیل اتمسفر زمین پرداخته‌اند.

  سیاراتی که در همسایگی زمین قرار دارند دارای جو مملو از دی‌اکسید کربن و نیتروژن هستند و به رغم آن‌ که سیارات همگی به شکل مشابهی تکامل یافته‌اند اما جو آن‌ها با جو زمین که دارای نیتروژن-اکسیژن است بسیار متفاوت است.

  گروهی از محققان به سرپرستی پائولو سوسی(Paolo Sossi)، زمین شیمی‌دان از موسسه فناوری فدرال زوریخ(ETH Zürich) نمونه‌های کوچکی از زمین در حالت مذاب را از سنگ گوشته رایج زمین به نام پریدوتیت در آزمایشگاه ساختند. آن‌ها این گوی‌های مذاب را درون انواع مختلفی از گازهای شیمیایی شناور کردند این گازها می‌توانستند روزی تشکیل دهنده‌ی جو زمین بوده باشند.

  محققان این گوی‌ها را که درون گازهای متفاوت قرار داشتند تا دمای ۲۰۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد گرم کردند تا تبدیل به گدازه شوند و سپس آن‌ها را به سرعت سرد کردند. گوی‌های شیشه‌ای به دست آمده اثراتی از جو را درون خود ثبت کردند.

  آهن با توجه به میزان برخورد با اکسیژن به گونه‌های متفاوتی به آن متصل می‌شود زمانی که اکسیژن کافی وجود نداشته باشد یک اتم آهن به یک اتم اکسیژن متصل می‌شود اما هنگامی که اکسیژن بیشتری وجود داشته باشد آهن و اکسیژن به نسبت ۲ به ۳ متصل می‌شوند.

  سوسی و همکارانش این نتایج را با سنگ‌های واقعی مقایسه کردند و نتیجه گرفتند که سیاره‌ی ما در حالت مذاب دی‌اکسید کربن و نیتروژن اولیه را ایجاد کرده است.

  سوسی می‌گوید: در شرایطی که جو سیاره از مواد مذاب ایجاد شود، پس از سرد شدن ۹۷ درصد دی‌اکسید کربن و ۳ درصد نیتروژن تشکیل می‌شود که می‌توان نمونه‌ی آن را در مریخ و ناهید دید.

  چنین شرایطی برای تشکیل آمینواسیدهای تشکیل‌دهنده‌ی حیات مناسب نیست.

  اما برخلاف سیارات همسایه، زمین مملو از آب بود. ناهید در روزهای اولیه تکامل بیشتر آب خود را از دست داد که علت آن نزدیک بودن به خورشید بود و آب‌های مریخ به دلیل دور بودن از خورشید یخ زدند.

  محققان در مقاله خود نوشتند: وجود آب در سطح زمین برای مدتی طولانی عامل اصلی تشکیل جو امروزی آن بوده است. آن‌ها معتقدند اقیانوس‌های شور دی‌اکسیدکربن را از جو به درون سیاره کشیده‌اند و در نتیجه دی‌اکسید کربن درون گوشته و پوسته زمین قرار گرفته است. فاصله‌ی مناسب سیاره ما از خورشید این امکان را به آن داد تا آب‌های سطحی را به اندازه‌ی کافی برای تغییر کلی جو حفظ کند و این موضوع آغازی برای تشکیل اکسیژن و حیات بود.

 9. Avatar سجاد

  بر خلاف شب گذشته، دومین تلاش مریخ‌پیمای نبوغ برای چهارمین پرواز خود در جو مریخ موفقیت‌آمیز بود و این بالگرد کوچک با سرعت بیشتر مسافتی دورتر را پیمود.

  پس از سه پرواز آزمایشی موفق، شب گذشته بالگرد نبوغ قصد داشت چهارمین پرواز خود را انجام دهد اما از سطح مریخ بلند نشد. امشب اما بالگرد نبوغ دومین تلاش خود را برای پرواز چهارم با موفقیت پیش برد و از تجربه‌ی خود در پروازهای قبلی فراتر رفت.

  این بالگرد کوچک امشب ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) چهارمین پرواز خود را در میدان هوایی «برادران رایت» (Wright Brothers) در دهانه‌ی جزرو (Jezero) مریخ انجام داد. طی این پرواز نبوغ ۱۱۷ ثانیه را در جو مریخ سپری کرد، تا ارتفاع ۵ متری بالا رفت و با سرعت ۳٫۵ متر بر ثانیه تا ۱۳۳ متر دورتر از محل استقرار خود رفت.

  «باب بالارم» (Bob Balaram) مهندس ارشد بالگرد نبوغ از آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا پیش از این پرواز گفته بود: «هنگامی که نبوغ پس از پرواز سوم با موفقیت فرود آمد، می‌دانستیم که اطلاعات زیادی برای کمک به مهندسان در طراحی نسل‌های بعدی بالگردهای مریخ‌پیما جمع‌آوری کرده‌ایم. اکنون قصد داریم دامنه، سرعت و مدت زمان پرواز را افزایش دهیم تا باز هم بینش بیشتری نسبت به پرواز در مریخ داشته باشیم.»

  پرواز بالگرد ۱٫۸ کیلوگرمی نبوغ در ساعت ۱۰:۴۹ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۹:۱۹ به وقت تهران) انجام شد اما با توجه به تأخیر در رسیدن داده‌ها به زمین تیم کنترل مأموریت ساعتی پیش موفقیت‌آمیز بودن مأموریت را اعلام کرد.

  نبوغ با نخستین پرواز خود در ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) زمانی که تنها ۳ متر از سطح مریخ فاصله گرفت یک لحظه‌ی تاریخی را رقم زد. این مسافر کوچک از آن زمان تا کنون دو پرواز دیگر انجام داده که هر یک از دیگری دشوارتر بوده است. در پرواز دوم نبوغ ۵ متر از سطح فاصله گرفت و مسافتی ۲ متری را رفت و برگشت اما در پرواز سوم با سرعت ۲ متر بر ثانیه تا مسافت ۵۰ متری رفت و برگشت و یک عکس جذاب هم از مریخ‌نورد پشتکار منتشر کرد.

  تصویر چهارمین پرواز بالگرد نبوغ از نگاه مریخ‌نورد پشتکار
  تصویر چهارمین پرواز بالگرد نبوغ از نگاه مریخ‌نورد پشتکار
  Credit: NASA/JPL-Caltech

  اکنون در پرواز موفق چهارم هدف‌ها باز هم افزایش یافت و نبوغ تا ارتفاع ۵ متری بالا رفت و به سرعت ۳٫۵ متر بر ثانیه کیلومتر بر ساعت در حرکت افقی رسید. این مریخ‌پیما طبق برنامه‌ریزی ابتدا حدود ۸۴ متر به سمت جنوب رفت تا از موج‌های شنی، سنگ‌ها و دهانه‌های کوچک از بالا عکس بگیرد سپس باز هم ادامه داد تا در نهایت به فاصله‌ی ۱۳۳ متری رسید و با بازگشت به میدان هوایی در مجموع ۲۶۶ متر را پیمود.

  با پرواز موفق چهارم، اکنون بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ برای چالش بعدی و پنجمین پرواز آماده می‌شود. «می‌می آنگ» (MiMi Aung) مدیر پروژه‌ی بالگرد نبوغ پیش از این گفته بود که دوست دارد این بالگرد بتواند در پرواز نهایی حدود ۶۰۰ متر حرکت کند.

  طبق برنامه‌ای که امروز اعلام شد، تیم مأموریت قصد دارد از مرزهای تعریف شده برای بالگرد فراتر برود و این کار با پرواز ششم و طی فاز نمایش عملیات از دو هفته‌ی دیگر آغاز می‌شود. تا آن زمان بالگرد با انجام پروازهای چهارم و پنجم، در فاز انتقالی قرار دارد.

  مریخ‌نورد پشتکار ۱۸ فوریه (۱ اسفند) بر سیاره‌ی سرخ فرود آمد تا مأموریت دو ساله‌ی خود را برای یافتن نشانه‌های باستانی حیات میکروبی در مریخ آغاز کند. این کاوشگر همچنین نمونه‌هایی را از سطح مریخ جمع‌آوری خواهد کرد تا در یک مأموریت آینده به زمین آورده شود.

  چند هفته بعد از فرود، بالگرد نبوغ آرام آرام از دل پشتکار خارج شد تا طی چالش‌های پروازی گوناگون یک نمایش فناوری را اجرا کند و امکان پرواز در جو رقیق مریخ را بررسی کند.

  چالش‌هایی که یکی پس از دیگری با موفقیت انجام شد و این‌طور که «لوری گلیز» (Lori Glaze) مدیر بخش علوم سیاره‌ای ناسا می‌گوید: «از میلیون‌ها کیلومتر دورتر، نبوغ تمام جنبه‌هایی که ناسا برای امکان‌سنجی توانایی پرواز کنترل شده در مریخ را مد نظر داشت، بررسی کرد. اکنون مأموریت‌های کاوش آینده می‌توانند با اطمینان ظرفیت تازه‌ای را به کمک کاوش‌های هوایی داشته باشند که مأموریت نبوغ به ارمغان آورد.»

 10. Avatar Zahra

  متوجه نمیشم که چرا بعضی از شما پیش بینی دقیق رو که کلی روش فکر شده بیهوده فرض میکنید و گفتین نباید با فضا و کلا نظم هستی کاری داشت!قطعا هدف قطعی اکثر انسان ها شناخت حقیقت هستی هست و با مشاهده و آزمایش نکردن نمیشه جهان رو شناخت…اگه ناسا و خیلی دانشمند های دیگه کنجکاو نبودن یا نگران آینده نبودن ما حتی الان کوچکترین پیشرفتی هم نکرده بودیم.

 11. Avatar احمد

  سلام من ساقی هستم وآقای قاسمزاده هم نمونه کارم هست ازهمه هم ارزونترمیدم وخودم باپست موتوری میارم خدمتتون

 12. Avatar Danesh

  دوستان چرا انقدر ناراحت شدید از حرف این بیچاره!!! اینا از کسایی هستن که مجلس انقلابی براشون بودجه هزار میلیاردی در نظر گرفته که اراجیف تو فضای مجازی پخش کنند. اینا پول میگیرن که احمق باشن و به احمق بودن خودشون افتخار میکنند و دوست دارن با عصبانی کردن شما بزرگواران سطح فرهنگی شما رو هم پایین بیارن. هرگز با احمق ها بحث نکنید آنها اول سطح شما را تا سطح خودشان پایین میکشند، بعد با تجربه ی یک عمر زندگی در آن سطح شما را شکست می‌دهند

 13. Avatar محمد

  سلام و سپاس از شما دوست عزیز که حرف حق را میگویی

  اتفاقا دوستانی که پایین چرت و پرت گفتن به شما تعصب فراوان روی سازمان ناسا دارند
  یکمشت جماعت غرب گرا و غرب پرستی که بدون تخصص در علوم مختلف و اینجا علوم فضایی نظر میدهند !!!

  بهتر است دوستان بجای اینکه درگیر امریکا خوبه یا ایران بشوند و فجایعی که پیامد این ازمایش های زیست تخریبی برای کره زمین هست باشند

  التماس تفکر برای غرب پرستان

 14. Avatar Kurdistan

  داداش ادرستو بده بیایم یه نمونه ازت بگیریم ببینیم چه موجودی هستی چون این حرفا رو ادم معمولی نمیگه باید یه موجود نادری باشی به این کمالات رسیدی زدی جلو دانشمندان

 15. Avatar محمد

  در ایران نخبگان ما را فراری میدهند بعدا میفهمیم که خیلی از این ایرانیان آنجا دانشمند هستند و مغز متفکرشان ایرانیان هستند وای بر مسئولین ما که فقط با پارتی فامیلهای خودشان را مسئول میکنند مثلا این دانشمند ایرانی که به به نام فردیس رضوانی که به ایران خودرو پیشنهاد برای طراحی ماشین داده و پرتش کردند بیرون امروز گرانترین ماشینها وتانکها و هواپیماها را خودش در آمریکا و اروپا و هلند ساخته.فقط کافیه سرچ کنید و ببینید.

 16. Avatar عباس

  من واسه صدسال دوم زندگیم خیلی برنامه دارم. خدا کنه اونموقع این خطر احتمالی رفع بشه

 17. Avatar RaGnar

  ماه از مدار خارج بشه.!!!!!!!!!!!!!!
  داداش مگ توپ فوتباله بیافته حیاط همسایه.
  چرخه عالم خراب بشه. خورشیدم احتمالا بمب اتم بزنن خاموش کنن این احمقا????????????????????????????
  ینی درود و هزاران درود وباز هم درود بر تو جوان

 18. Avatar شهنام

  آقای نابغه اونایی که توی ناسا کار میکنن همه از نوابغ و نخبه‌های جهان هستن و چیزایی رو درک میکنن که مغز خالی شما توانایی درکشو نداره . کره زمین برای همه ماست و هر آسیب به اون همه از جمله خود آمریکایی‌ها رو تحت تاثیر قرار میده کاری نمیکنن که نسل بشر آسیب ببینه . ایران توانایی علمی و مالی انجام چنین فعالیت‌ها و آزمایش‌هایی رو نداره و اونا دارن ولی دلیل نمیشه هر نادانی در هر جای دنیا مثل شما به چندتا از نواّغ جهان توهین کنه . چشم دیدن پیشرفت آمریکایی‌ها و پس‌رفت روزافزون خودمون رو ندارید حرف مفت نزنید .

 19. Avatar حسین

  داش علی دمت گرم، من بهت افتخار میکنم واقعا، فقط ی سوال، میگم ازین شیشه ها ک رنگشون آبیه تو سریال برکینگ بد،ازونازدی؟وجدانا کی برات آورد برام میفرستی؟ بابا تو خ/یییییییییلی توهمی&دمت گرم

 20. Avatar علی

  سلام می خواستم درجواب بعضی دوستان سطحی نگر وبی مطالعه که ایرادات کاملا غیر علمی از عملکرد ناسا گرفتند ، مطلبی بنویسم اما دیدم سعید حرف دلامو زد ، بنده ۵۱ سال دارم با دوتا مدرک دکتری وسالها سابقه تدریس دانشگاهی ….ازنوجوانی با عطش و علاقه وافر تمام علوم هواوفضا را مطالعه کردم وکاملا پهنه هستی وچگونگی شکل گیری سیارات وستاره ها واجرام آسمانی و غیره وغیره ازسیاهچاله تا ابرنواختر وتپ اختر و صورتهای فلکی وکهکشانها و پرتاب لحظه به لحظه کاوشگر گالیله و کاسینی وویجرو ۱ و۲ و و و وبا علاقه وافربه علوم فضایی دنبال کرده ومی کنم ومی دونم که چه نخبگانی در ناسا وسایر سازمانها شبانه روز درحال حل معادلات پیچیده فیزیک وریاضی برای کشف بیشتر محیط پیرامون کهکشان ما و الی الابد هستند … واقعا دست مریزاد …فقط اینو بدونیم که علم بچه بازی نیست که هرفرد نادان ومغرضی بتونه بادوجمله زیر سوالش ببره ! علم حاصل دانسته هایی است که سالیان متمادی و برطبق آزمون وخطا بدست آمده ! ویک گنج محسوب میشه و دریک جمله علم داستان وجوک نیست که هرکسی بتونه برطبق توهمات واطلاعات سطحی و اشتباه درش اظهار نظر کنه ! اونم علم پیچیده فضا که تماما برپایه محاسبات پیچیده فیزیک وریاضی و حتی زیست شناسی و عنصرشناسی وسایر شکل گرفته که خلقش فقط ازعهده خالق یکتای ابدی برمیاد وبس و نخبگان دانشمند علوم هواوفضا ذره ذره وبرطبق آزمون وخطا درحال کشف محیط گسترده الی الابد پیرامون ماهستند ، دستشون بوسیدن داره
  وقتی طبق همین محاسبات گفته می شه که درپهنه هستی ۱۰۰ میلیارد کهکشان وجود داره که در هرکهکشان صدمیلیارد خورشید وجود داره که بعضی ها ۲۰ میلیون برابر خورشید ماهستند و تصور اینکه اگر خورشید ما را اندازه توپ بسکتبال تصور کنیم زمین ما به اندازه اثر یک نوک خودکار برروی اونه !! برآورد میشه درتنها کهکشان ما (که یکی از صدمیلیارد کهکشان پهنه هستیه ) حدود ۴۷ میلیون کره شبیه کره زمین قابل حیات وجود داره !! ما کجای کاریم ؟!
  هرچی تا الان کشف کردیم مثل اینکه مورچه ای درباغی درجایی اینطرف ازکره زمین باشه وبخواد با اتکا به تواناییهای خودش روزی بره به قاره ای دیگه ! نه دانشش رو خواهد داشت و نه عمرش قد می ده ونه امکانش براش فراهمه ونه شدنیه ! وودرآخر اینکه : دو کس درعلم آسان اظهارنظر می کنند اول اونیکه دانشمنده وخیلی می دونه ! دوم کسی که نادانه واصلا نمی دونه !
  پاینده باشید وپرمطالعه

  1. Avatar علی

   سلام دورود بر چنین دارندگان علم

 21. Avatar Shahinshah

  دوستان از کلماتی مثل solar guard یا گارد نگهبان منظومه شمسی که در دهه ۸۰ میلادی در زمان ریگان تشکیل یا افتتاح شد خبر ندارید.که الان قسمت کوچیکی از اون رو به اسم ارتش فضایی سامان دادند. Insider و outsider و نژادهای متخاصم و خیر خواه رو نمیشناسند اکثر دوستان.
  میدونید سولار گارد برای چی تشکیل شد؟
  اسمش روشه.محافظت از منظومه شمسی.
  در مقابل کی؟
  محافظت از دزدی انسانها و تجارت بین کهکشانی به شکل انسانهای پوست کنده و اماده در محفظه ها برای خوردن و یا انسانهای زنده که توانایی امپاتی و ریموت ویوویینگ دارند. همچنین نوع خلاق انسانها.به قول یکیشون بسیار طرفدار داره.

  از سازه ای به نام ماه که بیس اون که در کنترل رایش چهارمه بی خبرند دوستان.

  در آخر یه سوال و یه خواهش دارم قبل از اینکه از ساقی من و موادم لپرسید.

  اونتیی که دهه شستی هستندمثل من یادشونه که این خطر همیشگی بوده ولی تا ده سال پیش حتی در سطح دبیرستانم که حرف موشک و بمبی مثل دارت میشد همه میگفتن یه صدا که اون منتفیه ممکن نیست باعث خورد شدنش میشه و خسارت بیشتری میزنه به وسعت بیشتر.

  سوالم اینه که از کی مردم ساده دل در تمام کشورها میخوان یاد بگیرن صاحبان قدرت که ناسا مطلقا در اختیارشونه و تمام سیستم و دارای برنامه ای جداگانه به اسم space secret program یا برنامه فضایی سری هستند و جنگ های بین کهکشانی ،،
  به فکر به قول خودشون(مصرف کنندگان بی مصرف)) یا مردم با جمعیت اورلود بودند یا هستند که بخوان اینهمه فضا و شبکه مجازی تا تمام خبرگذاری ها و …تلوزیونها رایگان و مجانی کار کنند برای شما تا روزی حداقل سه وعده اخبار جدید بدست بیارید. برای چی؟ چرا باید یک ملیارد دلار اینستا یا وااس اپ رو بخره و رایگان به من و شما بده؟؟

  از کی تا حالا آزمایشات تاپ سکرت ارتشی برای عموم فاش میشه که این بازیها بشه؟

  و خواهشم اینه من اونچه گفتم تجربه ی اول شخصم بوده. چون یک امپات قوی بودم.

  اما دوستانم رو سرچ کنید.
  مکس اسپیرس رو که در هتلی در لهستان کشتند.

  کوری گود رو.
  دیوید ویلکاک رو.
  دیوید آیک رو.

  هر کدوم رو فقط از یوتیوب یکبار سرچ کنید و فقط یکبار پای صحبت یکی از اونها بشینید.
  کوری گود زنده دیوید ویلکاک محقق روشن ضمیر یا …
  فقط یک بار.

  اگر بخوام بالاترین آدرس رو بدم مستندی به نام ورای شاهانه رو ببینید.
  above majesty

  و بگذارید اونوقت ببینیم این نظرات بازم خنده داره؟

  ممکنه من مزخرف بگم.ممکنه راست باشه.

  احمق کسیه که قبل از یه تحقیق کوچولو همین الان با گوشیش تو گوگل بخواد نظری بده.

  تا الان فکر کردید اراش فضایی با چی نیجنگه؟ فانتوم و کشتی و پهباد؟؟؟????????

  البته کمتر از دو سال طول میکشه تا اینها رو خود به خود بدونید

  این قرارداد بوده.

  موید باشید.

  1. Avatar رضا یوسفی

   سلام عالی بود دوست عزیز من با شما کاملان موافق هستم همه این بازی ها نمایش قدرت هستش که به امسال ما جهان سومی ها ثابت کنند که کت تنه کیه تا بهتر بتونند از ما برای پیش برد اهدافشون استفاده کنند که می‌کنند.موفق باشید.به امید روزی که خودمون را باور داشته باشیم اگر میگیم ایران هیچی نیست و هیچ کاری تا به حال نکرده باید این را بدونیم که ایران تشکیل شده از من وشما خارج از ما نیست پس بهتر هست که هر کسی به اندازه خودش برای ساختن این مملکت که داریم توش زندگی می‌کنیم تلاش کنیم.انقدر هم سرزمین‌های دیگه را از خودمون بهتر ندونیم چون بهتر بودن یه چیز نسبی هستش نمیشه بگی اونا بهتر و خوب تر زندگی می‌کنند ما بد تر یکی ممکنه از نظر امکانات در سطح از نظر دیگران عالی باشه ولی خودش به هیچ وجهه از اون راضی نباشه ما تا وقتی که خواسته باشیم مثل دیگران زندگی کنیم هیچ وقت نمی تونیم زندگی با آرامشی داشته باشیم حالا میخواد این زندگی تو ایران باشه یا آمریکا مهم اینه که بتونیم زندگی آرومی را اول برای خودمون بعد برای دیگران اگر از خواسته باشند بسازیم اکر هم نخواسته باشند اسراری به آن نداشته باشیم چون راه بهشت برای هر شخصی متفاوت هستش یکی را بهشتش از آمریکا میگزره یکی از چهار راه مولوی تهران پس اصراری به این نیست که دیگران هم باید از همین راهی که من به خیال خودم به بهشت میرم اونم باید بره شاید اصلا اون طرف نخواسته باشه به بهشت بره بهشت رفتن که زوری نیست که ما خواسته باشیم همه را به اونجا ببریم.شب و روزه خوبی داشته باشید.

 22. Avatar وافری

  عزیزان وقتتون‌ به این مسایل هدر ندین سیارک میخوره یا نمیخوره مهمترین کاری که ما میتونیم انجام بدیم اینه که معاشرت بدونیم دیالوگ درست داشته باشیم شما میگین چرا توهین میکنید خودت ازونم بدتر توهین میکنه مطمعن باش خطر آدمای بی ادب از خطر شهاب سنگ و سیارکها زیادتره
  به امید روزای خوب برای همه

 23. Avatar مرتضی

  امنیت کدام بشر؟؟تو خودت را بشر میدانی.اتفاقا یکی از این سیارات باید به زمین بخورد تا قیامت یاد امثال تو بیوفته

 24. Avatar خت

  تو ایران کدوم حرف راست بوده تا این دومیش باشه

 25. Avatar خت

  تو ایران کدوم حرف راست بوده تا این دومیش باشه همش دروغ گول زدن مردم بیچاره هست همه این مسولین نظام دارن سر مردم را کلاه میزارن خدا شاهده نرخ تورم کمر مردم را شکسته کاری هم نمیتونن بکنن اونوقت توقع دارن مردم پای صندوق‌های رای دادن بیان

 26. Avatar تسلا

  دوستانی که میگن امریکایی ها احمق هستند

  باید بگم یه چک‌ بکنید نصف دنیا رو آمریکایی ها کشف کردن ، نمونه هاش خیلی واضحه

  همین ناسا ، مال آمریکاست دیگه

  علم و دانش دنیا دست آمریکاست
  اگه اینجوری بود ایران هم یه چیزی مثل ناسا باید داشته باشه که نداره
  تو ایران فقط ۴ ، ۵ تا تلسکوپ داریم که بخیال بعضی ها که میگن بهترین در خاورمیانه است

  من بگم اگر مردش هستید با خاورمیانه رقابت نکنید ، خاورمیانه ما ۴ کشور بدبخت تر از خودمونه بعد ما میایم با اینا رقابت میکنیم

  اگه میخواید ثابت کنید ما برتر از آمریکا هستیم یکی از هواپیما های اونا رو بسازید ، یکی از کشتی هاشون ، یکی از موشک های اتمی شون ،

  اصلا فقط یه لیوان قهوه خوری مثل اونا بسازید

  هیچ چی نداریم که ، بعد میگیم اونا احمقن

 27. Avatar سعید

  داداش اولا وقتی موشکی بخواد شلیک بشه اونا اندازه موج و تخریب رو محاسبه میکنن و بدون تعیین حد و حدود انجام نمیدن همون موشک سالها تصمیمی گیری شد تا وقتی خطرش منتفی شد انجام دادن همونطور که دارن انحراف سیارک رو شبیه سازی میکنن اونکارم قبل شلیک کردن بعد انجام دادن.دوما راجب پرواز در مریخ نوشتی.اونا درزمین وقتی تست میکنن شرایط مشابه جو مریخ رو در سالن های مخصوصا فراهم میکنن اونجا تست میکنن.حتی دارن تصمیم گیری میکنن نمونه خاک مریخ رو اگه اوردن ضرر زیست محیطی نداشته باشه.وقتی برای یه نمونه خاک اینهمه دقت میکنن شک نکن فکر اونجا رو هم کردن.اونجا اشتباه یعنی خطر کلی و مطمین باش باهوش ترین ادم ها اونجا هستن تا ضریب اشتباه کمتر بشه.اگه اونا اشتباه کنن شک‌نکن ما بودیم هم اشتباه رو انجام میدادیم.علم ما در حد اونا نیست بهشون احمق بگیم.احمق کسی هستکه خودبرتر بینی داره و راحت به بقیه توهین میکنه.راستی یادت رفت بگی فضانوردان که در فضا هستن هم این احمق ها در زمین بهشون اموزش میدن..اقای آیکیو همونطور که فضانوردان هم در اتاق های مخصوص خالی از هوا و شبیه جو ماه تمرین داده میشن اون پرنده هم در جوی مشابه مریخ تست میشه..مجبور شدم یخرده ابتدایی در حد سوادت بنویسم و از اصطلاح های خاص فضانوردی استفاده نکنم تا بتونی متوجه بشی چون اگه سطح سوادت بالا بود اینقدر بچگانه فکر نمیکردی .ندانستن عیب نیست اینکه ندانی و ادعای برتری عقاید و دانش بر بقیه داشته باشی فاجعه هست..سعی کن بدون دانش اینقدرمحکم نکوبی ویا قضاوت نکنی تا اینجوری باهات برخورد نشه.نصف کامنت های اینجا بجای اینکه راجب مسله مهم این مطلب باشه راجب خودشیفتگی و بی ادبی شما نوشته شده و مسیر کامنت هارو تغییر دادی.حکایت همون سنگ توچاه هست که یکی میندازه صدتا عاقل نمیتونن درش بیارن…حواست به سنگ هات باشه مفید نیستی مضرر نباشی دوست من

  1. Avatar محسن

   درود بر تو دوست عزیز، خیلی منطقی و مودبانه جواب اون بنده خدا رو دادی

 28. Avatar عبداله

  دانشمند تویی الحق وانصاف. بقیه ادا در میارن. وآله اگه مدرک ابتدایی داشته باشی. در مورد چیزایی که در حد تو نیستن خاهشا اظهار فضل نکن. میان می زدنت. از طرف ناسا. این نابغه ات بحال کجا بوده

 29. Avatar علی

  چی زدی؟ هنوز فکر می کنی زمین مرکز عالمه

 30. Avatar °°°°

  سلام اولا آنها خوانده هستند و مانند تو یک آدم معمولی نیستند اگر اونها همه چیز ها رو از قبل پیس بینی نکند پس چرا اسمش رو گذاشتن دانشمند؟ ببین تو نمیتونی به دانشمندان ناسا چیزی بگی اون مثل تو یک چیزی که از دهنش در نیاد نمیگه اون دانشمنده

 31. Avatar لعیا صابر

  درود..هر محقق و دانشمندی که برای تامین امنیت و پیشرفت انسان های ساکن زمین تحقیق و تفکر می کنند از هر کشور و هر دینی که باشند کارشان ارزشمند هست..آیا ادیسون امریکایی نبود چقدر به زندگی بشر اختراع ایشان کمک کرد یا پاستور و ماریکوری و مطمعن باشید این عزیزان در نزد خداوند دارای ارج و قرب هستند..حالا یک آدم نااگاه هم توهین میکند و همین انسان های گمراه باعث شدند وضع خاورمیانه این گونه عقب افتاده باشد..یا حق

  1. Avatar .....

   یه نکته مخترع الکتریک تسلا بود نه ادیسون
   یکم تحقیق کنی می بینی
   تسلا در شرکت ادیسون کار می کرد و وقتی که تسلا الکتریک را اختراع کرد ولی ادیسون اختراع اون رو به زور ازش گرفت

 32. Avatar عباس

  سلام من نمیدانم این دانشمندان فضول هستند.دارند انگولک میکنند سیارات وکرات دیگر را موشک اتمی میزنند تو ماه وهزاران خراب کاری دیگه که شاید ما نمیدانیم شاید همین فصل ها که به هم ریخت واقلیم کشورها بهم ریخته همین ناسا اون بالا یکاری کردند وموشک اتمی زدند وکره زمین از مدارش یک هزارم جابجا کردند که اینقدر هوا گرم شده تو اردیبهشت اینگار تابستان هست ای ناسا دخالت در نظم هستی نکنید مگر چقدر دردنیا عمر میکنید

  1. Avatar مرتضی

   تو خودت در زمین چقدر عمر داری؟عیب از شماها نیست وقتی قیامت دیر مانده باشه بشرها اینجوری یاغی میشوند!!!میبینم که خدا و روز واقعه از یادت خیلی ها رفته….

   1. Avatar حامد

    سلام
    ببینید گرم شدن زمین هیچ ربطی به جابجایی نداره یعنی شاید داشته باشه ولی دلیل اصلی اینه که وقتی که گرمای خورشید به طور طبیعی از اتمسفر عبور میکنه برای اولین بار به سطح زمین برخورد میکنه طبق مطالعاتی که من تا الان داشتم، اون گرما بازتاب میشه دوباره اتمسفر اون گرمارو کمی از زمین بهتره بگم خارج میشه اما وقتی هوا آلوده بشه این باعث میشه که وقتی نور خورشید به سطح زمین برخورد کنه و به اتمسفر بازتاب داده شه اتمسفر دوباره اون رو به زمین بازتاب میکنه به این عمل میگویند عمل گلخانه ای چرا این اسم رو گذاشتن؟ چون در گلخانه وقتی نور خورشید به شیشه های گلخانه میخورد اون نور و گرما به داخل گلخانه وارد میشود و پس از بازتاب گرما از سوی زمین گلخانه و… به شیشه گلخانه و شیشه هم ان را دوباره باز تاب میکند. حال این سوال ایجاد میشود که چرا برای اولین بار این بازتاب صورت نمیگیرد؟ چون برای اولین بار در اتمسفر و شیشه های گلخانه گرمای خورشید و اون امواج و اینا جوری هست که اتمسفر نمیتواند آنرا باز تاب دهد یعنی به طور کلی اتمسفر زمین امواج خطرناک را که از سوی خورشید به زمین تابیده می شود اجازه ی ورود نمیدهد همچنین مسئول عبور گرما به شکلی هست اما وقتی هوا آلوده شود این باعث میشود که آن گرما دوباره باز تاب شود به سطح زمین بهتر است بدانید یخ های قطبی برای اینکه سفید هستند بخشی از گرما را باز تاب میدهند اما وقتی هوا آلوده باشد و گرما دوباره به سطح زمین بازتاب شود این گونه می شود که یخ های قطبی آب میشوند. وقتی این اتفاقات بیافتند یخ های قطبی دیگر گرنا را باز تاب نمی دهد. درختان به دلیل گرمای نچندان خوب زود تر از زمان خود شکوفه میزنند باز هم در مورد این توضیح بدهم که وقتی درختان زود تر شکوفه بزنند چرخه ی طبیعت بر هم می خورد و این چندان برای جانداران دیگر خوب نیست.

  2. Avatar محمد احمدی

   اینم یکی مثل قاسمزاده راحت باش دنبال کن تحقیق کن بعد حرف بزن ندونسته نگو

 33. Avatar اديسون

  دانشمندان آمریکا همه احمقند،،!!!؟؟…
  حتما تو و امثالت که هنوز قائل به مسطح بودن زمین هستین عاقلین….

  تقصیر تو نیست تقصیر اون احمقیه که به تو و امثالت مدرک میده …

 34. Avatar محمد

  قبل از اینکه الفبای ابتدایی علم را یاد بگیری بهتره بری از اول یه مقدار ادب یاد بگیری.ضمنا در مواردی که هیچ اطلاعاتی نداری بهترین راه سکوته.

 35. Avatar علی قاسمزاده

  دانشمندان امریکا که اکثراً احمق بوده و بنده ثابت میکنم که کلاً بیشعور و نادان هستند !! اول وقتی امریکا موسک فوق اتمی که کلاهک خطرناکی برای سوی تاریک ماه شلیک و اهداف تخیلی را نابود میکند و در رسانها میگوید بنظر فعالیت مشکوک دیده و برای احتیاط ای کار را کرده !! اگر حتی یک درجه و یا انحراف وحشتناکی در مدار ماه ایجاد و نظم و نظامی که شاید ملیونها سال بطول انجامیده تا این نظم بوجود امده را در خطر قرار بدهد و شما فقط به این فکر کنید جزر و مد زمین بهم خورده و یا ماه از مدار خارج و خطر برخوردهای در منظومه بوجور اید چه میشود !! انوقت به این بی شعورها میتوان گفت دانشمند !! دوم بالگردی که قرار است به مریخ برود را ایا بر روی زمین تست میکنند ؟ ایا اتمسفر محیط بر مریخ مگر مانند زمین و غلظت و همه فاکتورها مانند زمین میباشد که تست ان اینجا انجام گیرد !! من قبل از اشکالات بال گرد روی مریخ در ایسنا این مطلب را گفته بودم و همان طور شد که عرض کرده بودم . خطاب به ناسا شما نمیخواهد نگران برخورد سیارک و هیچ مشکلی از این دست باشید همان که کاری بکار فضا نداشته باشید بهترین امنیت را برای بشر فراهم میکنید گروه احمقها !!!!!!!!

  1. Avatar محمد

   داداش چی زدی؟ اسم و شماره تلفن ساقیتو بفرست لطفا
   فعلا خداحااافظ

   1. Avatar دامون

    والا

  2. Avatar سینا

   واقعا مطالب عجیبی نوشته بودی داداش
   یکم تمدن و عفت کلام
   دست از اینکه همه احمقن فقط ایران خوبه بردارید انصافا
   هنر نزد ایران است و بس غلطه باید گفت
   هنر نزد ایرانیان نیز هست
   این تفکر که همه احمقن فقط ما خوبیم و سرمون تو لاک خودمون باشه کلا از ریشه غلطه

  3. Avatar سروش

   داداش حالت خوبه واقعا یا روزه بهت فشارآورده ناسا اومده نظرتورو تایید کرده توهم زدی داداش نکنه فکرکردی رییس ناسا یاشایدم رییس کره زمین هستی تومیفهمی اونوقت دانشمندای ناسا نمیفهمن ک دنیا رودارن اداره میکنن خیلی خودتو …فرض کردی توهم خودبزرگ بینی گرفتتت خداشفات بده یزرم ادب داشته باشی بدنی متاصفم واسه داشتن هموطنی مثل تووو یاعلی

  4. Avatar Ahmad

   میدونی بدبختی ما چیه اینه ک چنین آدم های میان اظهار فضل میکنن و نوابغ ما فکر رفتن اند. میدونستین ک بقیه کشورها ما ایرانیان را عاشق علم میدونن و از قدیم و الایام همین بوده و هست ولی خب آدم های بسیار دان!!!!! هم این وسط گاهی مواقع تراوشات ذهنی خودشون رو بیان میکنن

  5. Avatar Mani

   احمق اون یه چیز تخیلی بود ک با بمب اتم ماه رو بزنن ن واقعی بعدم با بزرگ ترین بمب هم ماه رو بزنی هیچیش نمیشه بعدم دانشمندای ناسا و همه اونا با ۳۰ سال درس خوندن و یه عالمه مدرک و دکترا نمیفهن و تو ک تو کنکورت موندی میفهمی؟

  6. Avatar بهروز

   فازت چیه دایی جان.. یکم ادب هم خوبه بعدشم تو چی از مدار و فضا میدونی !!!

  7. Avatar احمق

   علی جان آی گفتی حرف دلم را گفتی داداش فقط از آمریکا برات نامه اومد که بیا رئیس ناسا بشو اصلا قبول نکن بمون ایران خودمون تا زیاد آبرومون پیش آمریکا نره به حد کافی در دنیا گندمون در اومده و آبرومون رفته. آدرس بده بیام برات یک مریخ نورد بسازم تا نپتون هم برسه

  8. Avatar Amir.r

   تا اینجا که فعلا خودت احمق بودی …. یکم مطالعه کن بعد بیا حرف بزن….

  9. Avatar سامان

   نادون

  10. Avatar ....

   چی میگی ؟
   چته؟

  11. Avatar محمد احمدی

   اون همه افراد ناسا حدودا اگرم بگیریم هزار نفر که ممکنه ۵۰ برابرشم باشه که اکثرن نخبه های کلیه کشوراست که رفتن برای فعالیت تو اونجا با کلی حساب و کتاب تخمین زدن بعد شما بی هیچ دلیلی میای نغز میکنی چنین حرفیو اشخاصی که تو ناسا تونستن ماهواررو جوری قرار بدن که نیفته روی زمین و فقط دورش بچرخرو با خودت که هیچ کاری بعید میدونم انجام داده باشی داری مقایسه میکنه اون فضا پیماییم که به مریخ فرستادن به قول شما نمونه برداری بکنه ازش اگر علم پیشرفت میکرد و ملکول های یه جسم سازندرو با اتم و تمامی چیز هارو اگر میتونست درست بکنه گفتم اگر اگر دیگه هیچ کسی هیچ مشکلی نداشت دیگه اصلا زمین زراعی نبود چون با اون حرکت میتونست کل دنیارو متفاوت کنه و شما گفتی ماه از مدارش خارج بشه شما از کجا میدونی شب میخواد بخوره به زمین نخبه شاید اصلا وقت برخورد ماه تو نیم کره دیگه باشه و روز پس تو این حالت هیچ مشکلی پیش نمیاد اگرم که باشه بازم برنامه ریزی انقدر کودنن که ندونن چطور بزنن به سیارکی که میاد به سمت زمین حالا اصلا ناسا این حرکتو انجام نده و برخورد کنه جون ملیون ها ادم از دست میره شما حساب بکن اگر همون سیارک خورد به ماه چی اگر ناسا نتونه بزنه اون موقع فاجعه بدتر و خارج شدن زمین از مدارو شامل میشه که واقعا جبران ناپذیره اون فضا پیماییم که فرستاده بودن به مریخ یکیش داخل سیاه چاله افتاد (سیاه چاله نور نداره) شما اگر زیاد نخبه ای به من بگو سیاه چاله که تو فضا هست یک سرش تو فضا هست سر دیگش کجا میره به من توضیح بده بعدشم از اینجا تا مریخ حدود بهت بگم با سرعت نور نمیدونم برو تو مطالب بخون با سرعت نورم حرکت بکنه حدود فکر کنم بالای ۵۰ سال طول میکشه چ مدلی میخواد این حرکتو بزنه برسه مریخ و از خطرات احتمالی برخورد فضا پیما با موانع که داخل فضا هست جلو گیری کنه ؟؟؟؟ داداش من خواستم بگم من اطلاعات جزعی دارم جوابتو دادم بعد شما داری با نخبه های داخل ناسا شما یه تنه میخوای نقس بکنی شرم کن داداش من حرفو نمیدونی تحقیق کن بعد بیان کن یا ما ایرانیا میگیم حرفو مزه کن بعد بزن

  12. Avatar ناشناس

   خیلی جالبه که هر دو حرف شما اشتباهه چون فاصله بین زمین ماه بسیار بیشتر از برد موشک هسته ای میباشد و ناسا هم به کلاهک هسته ای دسترسی ندارد و مثل ایران وقت و بودجه اضافی برای حدر دادن ندارد ، دوم در باره بالگرد که بسیار زیبا پرواز کرد و مهندسی خوبی داشت و بسیار خوشحالم که احمق هایی مثل شما ضایع شدند، (لطفا بزله گویی خود را تمام کنید و از مغزتان هم استفاده کنید)

  13. Avatar Javid

   خدا شفا بده نگران نباش دادا دکتر خوب زیاده ولی باید بری آمریکا پس جمع کن برو تا دیر نشده

  14. Avatar ..

   مسخره س. مگه میشه هلیکوپتری که رو زمین حرکت نکنه میشه گفت سالمه‌؟ مثله اینکه بدون تشخیص سالم بودنش بفرتسنش مریخ.. بعد برن اونجا ببینن کار نمیکنه. یکم فکر کنیم.. الانم بالگرد رو مریخ داره کار خودشو میکنه و امتحان میشه

  15. Avatar علیرضا

   داداش چی زدی که اینقدر توهمت بالاست فقط

   این رو بدون بد نیست یکم مطالعه کنی تا چرت

   چرت و پرت نگی رئیس سازمان ناسا خودش

   ایرانی و الاصل هستش هر وقت خواستی

   نظری بدی با چهار نفر مشورت کن

  16. Avatar سس ماست:/

   موی انسان ذاتا سفیده آقای قاسمزاده:)

  17. Avatar 7

   چی میگی ؟!
   فیلم تخیلی زیاد میبینیا !
   ینی دانشمندای ناسا نمیفهمن بعد تو میفهمی؟

   عجبا . تو بخش کامنتا انتظار هرچیزی رو داشتم جز این

  18. Avatar عارف غفوری فر

   آقای محترم شما کلا تعطیل هستی مدار ماه
   جابجا شه؟ یکم برو تحقیق کن بعد نظر بده به
   طور طبیعی ماه داره از زمین دور میشه و کلی
   هم درموردش بحث کردن تازه اگه دانشمندان آمریکایی احمق هستن پس تو چی هستی؟
   نکه دانشمندان ایرانی چیز بیشتر از کپی کار هستن تازه ایران هست که بجای ایکه خرج رفاه مردم کند داره پول می ریزه برای کارخانه های تسلیحاتی تازه همه جای زمین اتمسفر یکسان نیست تازه خودشون هواسشون هست تو هم بهتره کار به دنیا نداشته باشی بری پی همون ساقیت

  19. Avatar محمو

   چی. میگی آقا اونا دانشمندان همه‌ی کارهاشون برنامه ریزی شدست. محاسبات میکنن بعد کار انجام میدن
   اطلاعات ندارید حرف نزنید

   مگه ناسا از شما نظر خ رسته

  20. Avatar Reza

   احمق توی که قضاوت میکنی

  21. Avatar بهنام

   خجالت چیز خوبیه البته اگه بعضی ها پوستش ن کلفت نباشه. تا امروز هلی کوپتر ناسا ۵ مرتبه توی مریخ پرواز کرده ولی ایشون خبر نداره از بولتنهای دروغ ساز که علم و فهم و شعور بیرون نمیاد