پرواز تاریخی بالگرد نبوغ در جو مریخ را تماشا کنید

بالگرد نبوغ با موفقیت در جو مریخ پرواز کرد تا لحظه‌ای تاریخی را در مأموریت‌های کاوش سیاره‌های دیگر رقم بزند. اکنون ناسا ویدیوی کامل نخستین پرواز نبوغ را از نگاه مریخ‌نورد پشتکار به نمایش گذاشته است.

این بالگرد ۱٫۸ کیلوگرمی که دو ماه قبل به همراه مریخ‌نورد «پشتکار» (Perseverance) به مریخ رسیده بود، روز گذشته برای حدود ۳۰ ثانیه در جو سیاره‌ی سرخ پرواز کرد و تا ارتفاع ۳ متری بالا رفت.

اما در این هنگام مریخ‌نورد هم مسئولیت مهمی بر عهده داشت. پشتکار که از محل استقرار بالگرد، حدود ۷۰ متر فاصله گرفته بود، با استفاده از دوربین مست‌کم-زد خود، ویدیویی تماشایی از نخستین پرواز کنترل‌شده در سیاره‌ای دیگر به نمایش گذاشته است. ویدیویی که هر چند کوتاه است اما همانند پرواز برداران رایت در تاریخ ماندگار خواهد شد.

در این فیلم دیده می‌شود که بالگرد سرعت چرخش پره‌های خود را افزایش می‌دهد و از سطح مریخ بلند می‌شود، مدتی در ارتفاع ۳ متری معلق می‌ماند و حدود ۹۰ درجه هم می‌چرخد. در نهایت با کاهش سرعت پره‌ها با سرعت تقریبی ۱ متر بر ثانیه بر سطح مریخ می‌نشیند.

«می‌می آنگ» (MiMi Aung) مدیر پروژه‌ی بالگرد نبوغ در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) درباره‌ی این ویدیوی کوتاه گفت: «من فکر نمی‌کنم که بتوانم تماشای چندین باره‌ی آن را متوقف کنم.»

این احساس او از آنجا ناشی می‌شود که ساعاتی پیش از آن به همراه تیم مأموریت، شاید بیش از همه‌ی چشم‌های منتظر در سراسر جهان، نگران سرنوشت نخستین پرواز بود. هرچند این نگرانی با پرواز و فرود موفق بالگرد نبوغ به یک شادی تماشایی تبدیل شد که در ویدیوی زیر دیده می‌شود.

باید منتظر بمانیم تا در روزهای آینده عکس‌ها و ویدیوهای بیش‌تری از نخستین پرواز نبوغ و دیگر چالش‌هایی که باید پشت سر بگذارد ببینیم.

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. داریوش

  الان کی اون بالگردو گذاشته اونجا تایر داشته ک رفته. اگه اولین پروازه پس چطور رفته ایهمه دور چیزی ام دور برش نیست

  1. همین‌طور که گفته شد، بالگرد نبوغ در دل مریخ‌نورد پشتکار تعبیه شده بود و دو ماه پیش به مریخ رسید. مریخ‌نورد بعد از قرار دادن بالگرد روی سطح، فاصله گرفت تا کل محدوده‌ی پرواز رو ببینه. تا کنون پرواز کنترل‌شده‌ای در سیاره‌های دیگه انجام نشده بود و همه‌ی تلاش‌ها صرفا «پرتاب» از زمین و «فرود» بر مریخ بوده. این اولین بار هست که یک ساخته‌ی دست بشر موفق میشه به شکل کنترل شده از سطح مریخ بلند بشه و با موفقیت فرود بیاد.

 2. محمد

  خیلی تصویر دور هست…
  چرا نباید از فاصله نزدیکتر فیلم برداری بشه…
  واقعا معلوم نیست که تصاویری که در اختیار عموم هست چقدر واقعیه.

  1. پشتکار در فاصله‌ی حدود ۷۰ متری بالگرد نبوغ قرار گرفته تا بتونه کل میدان هوایی ۱۰ متر در ۱۰ متر رو پوشش بده و فقط همین پرواز اول مد نظر نبوده. ضمن این‌که رسیدن داده‌ها و به‌ویژه ویدیوی باکیفیت به زمین، با توجه به نرخ کم انتقال داده، زمان‌بر هست و به‌تدریج عکس‌ها و فیلم‌های باکیفیت‌تری منتشر میشه.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما