از تکن تا پلی‌استیشن؛ یک هفته با بازی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

هفته‌ی گذشته پر بود از اخبار مختلف پیرامون بازی‌های رایانه‌ای و ویدویی. دلیل این اتفاق هم مشخص بود. طی هفته‌ای که گذشت چندتایی اتفاق مهم افتاد که مستقیما بر داغ شدن تنور بازی‌ها تاثیر داشتند. یکی از مهم‌ترین این اتفاق‌ها عرضه‌ی رسمی قسمت پنجم از مجموعه بازی‌های «هیلو» (Halo) بود. هیلو۵ یکی از امیدهای اصلی مایکروسافت برای مبارزه با رقیب کلاسیک شرقی‌اش، یعنی سونی و پلی‌استیشن۴ است. بازی طی هفته‌ی گذشته به‌طور انحصاری در اختیار بازی‌کننده‌های کنسول ایکس‌باکس‌وان قرار گرفت. اگر از طرفداران جدی بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی باشید، حتما می‌دانید که مجموعه‌ی هیلو برای مایکروسافت و کنسول‌های‌اش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و هست و با عرضه‌ی هر قسمت از این مجموعه مدیران مایکروسافت کلی برنامه‌ی تبلیغاتی درست و درمان تدارک می‌بینند. عرضه‌ی هیلو۵ هم از این قاعده مستثنا نبود و مایکروسافت تا جایی که می‌توانست در تبلیغ بازی کوشید. از تیزرهای تلویزیونی گران قیمت گرفته تا تریلر پیش از عرضه‌ی بازی که در جریان‌اش از ترانه‌های مشهور گروه‌های محبوب استفاده شده بود. حتی در روز عرضه‌ی بازی اگر در سایت توییتر از هشتگ هیلو۵ استفاده می‌کردید، ایموجی «مستر چیف»، قهرمان اصلی بازی، به‌طور خودکار مقابل هشتگ شکل می‌بست. به‌هرحال اکشن اول‌شخص خوش‌ساخت مایکروسافت عرضه شده و با کسب نمره‌های خوب توانسته پرچم ایکس‌باکس‌وان، ناشر و استودیوی سازندهاش را بالا ببرد.

در هفته‌ی گذشته مجموعه برنامه‌های «هفته‌ی بازی پاریس» (Paris Games Week) هم برگزار شد. سونی در این همایش کنفرانس مطبوعاتی داشت و نیم دو جین بازی جدید معرفی کرد. به همه‌ی این‌ها مشخص شدن تاریخ انتشار بازی‌های محبوب را اضافه کنید، تا به اهمیت این همایش پی ببرید. البته در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین خبرهای هفته‌ی بازی پاریس هم خواهیم پرداخت. پس طبق معمول هفته‌های گذشته می‌پردازیم به‌ مهم‌ترین اخبار و اتفاقات دنیای بازی در هفته‌ای که گذشت:

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

تاریخ عرضه‌ی ویندوز ۱۰ برای ایکس‌باکس وان مشخص شد

ویندوز۱۰ تا ۹ روز دیگر برای ایکس‌باکس‌وان

حتما در خبرها خوانده‌اید یا شنیده‌اید که مایکروسافت روی قابلیت‌های ویندوز۱۰، خصوصا قسمت‌هایی که به بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی مربوط می‌شود، تا چه حد مانور داده است. یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های این شرکت، هم‌گام کردن ویندوز جدید با کنسول نسل هشتمی‌اش است. با این‌که چند ماهی از عرضه‌ی عمومی ویندوز۱۰ می‌گذرد، اما هنوز نسخه‌ی ایکس‌باکس‌وان آن عرضه نشده است. با این حال در هفته‌ی گذشته مسوولان مایکروسافت خبر از عرضه‌ی نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ویندوز۱۰ در روز نوزدهم آبان ماه دادند.

با آمدن این ویندوز جدید که در قالب بروزرسان عرضه می‌شود بازی‌کننده‌ها می‌توانند بازی‌های ایکس‌باکس۳۶۰ را هم با کنسول نسل هشتمی‌شان تجربه کنند. بر اساس اطلاعات منتشر شده بروزرسان جدید سرعت کنسول ایکس‌باکس وان را به‌شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد و حتی رابط کاربری کنسول هم برای استفاده‌ی راحت‌تر از دسته‌ی کنسول بهینه شده است. می‌خواهید درباره‌ی بروزرسان جدید و هیجان‌انگیز ایکس‌باکس وان بیش‌تر بدانید؟ ادامه‌ی خبر…

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

بازی جدید دیوید کیج، کارگردان Heavy Rain و Beyond رونمایی شد؛ تصاویر آن را ببینید

دیوید کیج بر می‌گردد

همان‌طور که در مقدمه‌ی این هم مطلب گفتیم، هفته‌ی گذشته سونی در جریان هفته‌ی بازی پاریس کنفرانس مطبوعاتی‌اش را برگزار کرد. با توجه به این‌که امسال نمایشگاه‌های بزرگی مثل E3، گیمزکام و توکیو گیم شو برگزار شده بودند، کم‌تر کسی احتمال می‌داد که سونی با دست پر در این همایش شرکت کند. اما سونی همه را غافل‌گیر کرد. در جریان کنفرانس سونی نه‌تنها چندتا از بازی‌های انحصاری کنسول پلی‌استیشن۴ نمایش ویژه داشتند، بلکه از یک بازی خیلی مهم هم برای نخستین بار رونمایی شد.

اگر با «دیوید کیج» و سبک بازی‌سازی‌اش آشنایی داشته باشید، احتمالا دموی فنی موتور پایه‌ی جدید استودیوی «کوانتیک‌دریم» را هم که یکی دو سال پیش عرضه شده بود، دیده‌اید. دیوید کیج که با ساخت بازی‌های «فارنهایت» و «باران شدید» (Heavy Rain) حسابی در میان بازی‌کننده به شهرت رسیده، با نمایش این دموی فنی به‌شکل ضمنی از بازی جدیدش رونمایی کرده بود. در جریان کنفرانس سونی در هفته‌ی بازی پاریس مشخص شد که کیج موتور پایه‌ی جدید را برای ساخت بازی جدیدش روی کنسول پلی‌استیشن۴ طراحی کرده است. می‌خواهید درباره‌ی بازی جدید این کارگردان مشهور بیش‌تر بدانید؟ ادامه‌ی خبر…

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Tekken 7 برای پلی‌استیشن۴ و ایکس‌باکس وان معرفی شد

Tekken کنسولی شد

از زمانی که بازی‌ و بازی کردن در میان ایرانی‌ها به امری عمومی بدل شد، دو بازی مبارزه‌ای بیش از سایر عناوین گل کردند. یکی مجموعه بازی‌های «تکن» (Tekken) و دیگری هم سری بازی‌های محبوب و پرطرفدار «مورتال کامبت» (Mortal Kombat). سری تکن از همان اول با کنسول‌های سونی و پلی‌استیشن گره خورده بودند. تا قسمت پنجم هم تمام تکن‌ها به‌شکل انحصاری در اختیار بازی‌کننده‌های کنسول‌های پلی‌استیشن قرار می‌گرفتند. در نسل هفتم بازی‌های ویدیویی هم قرار بود تکن۶ به‌شکل انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن۳ عرضه بشود. اما بعد از کلی تاخیر در عرضه‌ی بازی، سرانجام معلوم شد که تکن۶ برای ایکس‌باکس۳۶۰ هم عرضه می‌شود.

قضیه در نسل هشتم پیچیده‌تر شد. قسمت هفتم از مجموعه بازی‌های تکن معرفی شد؛ اما فقط برای دستگاه‌های آرکید. یعنی قرار بر این شد تا این بازی فقط در اختیار بازی‌کننده‌هایی قرار بگیرد که ترجیح می‌دادند به‌جای در خانه ماندن و بازی کردن به اماکن بازی عمومی مراجعه کنند و با استفاده از دستگاه‌های آرکید در کنار دوستان‌شان به بازی کردن بپردازند. اما در جریان همین هفته‌ی بازی پاریس معلوم شد قسمت هفتم از مجموعه بازی‌های تکن قرار است هم برای کنسول پلی‌استیشن۴ و هم ایکس‌باکس وان عرضه شود. می‌خواهید درباره‌ی این خبر بیش‌تر بخوانید؟ ادامه‌ی خبر…

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

پلی‌استیشن یک تنه سونی را زنده نگه داشته است؛ فروش ۳۰ میلیون پلی‌استیشن۴

پلی‌استیشنِ قهرمان!

اگر اخبار مختلف حوزه‌ی تکنولوژی را به‌طور مرتب دنبال می‌کنید احتمالا خبر دارید که بخش موبایل سونی وضعیت مناسبی ندارد و با هر گوشی جدیدی که عرضه می کند، نه‌تنها نمی‌تواند به وضعیت‌اش سروسامان بدهد، بلکه وضعیت برای‌اش بدتر هم می‌شود. اما سونی برخلاف دیگر شرکت‌هایی که در زمینه‌ی طراحی، ساخت و تولید گوشی‌های تلفن‌همراه هوشمند فعالیت می‌کنند، یک برگ برنده‌ی اساسی دارد که طی چند سال گذشته حسابی از آن استفاده کرده است: کنسول‌های پلی‌استیشن.

کنسول‌های پلی‌استیشن همیشه راه فرار سونی از وضعیت‌های بد مالی بوده و هستند. پلی‌استیشن۴، جدیدترین کنسول این شرکت هم حسابی گل کاشته و توانسته یک تنه جور خسارت‌های دپارتمان‌های دیگر مجموعه‌ی بزرگ سونی را بکشد. کنسول پلی‌استیش۴ نه‌تنها موفق شده خسارت‌های بقیه‌ی قسمت‌های سونی را جبران کند، بلکه سود زیادی را هم برای سونی به‌همراه داشته است. می‌خواهید درباره‌ی نمایش خیره‌کننده‌ی سونی و کنسول پلی‌استیشن۴ بیش‌تر بدانید؟ ادامه‌ی خبر…

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

احتمال عرضه‌ی هیلو ۵ برای کامپیوتر بسیار زیاد است

گذر هیلو به PC می‌افتد؟

در ابتدای این مطلب درباره‌ی عرضه‌ی هیلو۵ و برنامه‌های مفصل مایکروسافت، ناشر بازی گفتیم. ناشر و صاحب امتیاز هیلو شرکت بزرگ مایکروسافت است؛ تعداد زیادی از رایانه‌های شخصی جهان هم به ویندوزی مجهز شده‌اند که مایکروسافت می‌سازد. پس هیچ‌وقت بعید نیست که شاهد عرضه‌ی بازی انحصاری مایکروسافت و کنسول‌های این شرکت، برای رایانه‌های شخصی باشیم.

اخیرا هم خبر رسیده که احتمال عرضه‌ی قسمت پنجم از مجموعه بازی‌های هیلو، برای رایانه‌های شخصی، بسیار زیاد است. این شایعه از جایی آغاز شد که کارگردان بازی در مصاحبه‌ای ادعا کرد با توجه به عرضه‌ی ویندوز۱۰، امکان پورت بازی برای پلتفرم رایانه‌های شخصی آن‌چنان هم کار دشواری نخواهد بود. می‌خواهید درباره‌ی این خبر که برای بازی‌کننده‌های رایانه‌های شخصی می‌تواند حسابی جذاب باشد، بیش‌تر بدانید؟ ادامه‌ی خبر…برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۶ دیدگاه
 1. کاغذ دیواری

  ممنونم

 2. مجید

  ممنون عالی بود

 3. میلاد

  نمیدونم این همه بازی چه کیفی داره. ما که یه بارم بازی نکردیم!!!

 4. علی

  مطالبی کامل و بی نقصی بود
  نسل هشتم دنیای گیم هر روز و هر روز داره پیشرفت نجومی میکنه
  و هر روز و هر روز بیشتر من رو دیوانه ی خودش میکنه

 5. Farshad

  بی صبرانه منتظر بازی rise of the tomb raider هستم خیلی دوسش دارم

 6. سام

  ممنون از مطلبتون واقعا به روز و کامل بود.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما