کد تحویل؛ راهی ایمن برای دریافت سفارش‌ها در دوران کرونا

۲۴ دی ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ارائه کد تحویل به هنگام دریافت سفارش از دیجی‌کالا

در دوران کرونا سفارش خود را به جای امضا با استفاده از کد تحویل، دریافت کنید. دیجی‌کالا در راستای تحقق بخشیدن به یکی از رسالت‌ها و ارزش‌های مهم خود، یعنی مشتری محوری، امکان دیگری را در دوران شیوع ویروس کرونا فراهم کرده است.

برای اطمینان مشتریان از دریافت بهداشتی، امن و دقیق سفارش‌ها دیجی‌کالا اقدام به اجرای قابلیتی کرده است که در روزهای همه‌گیری ویروس کرونا، همسو با پروتکل‌های بهداشتی است؛ ارسال یک کد تحویل در پیامک اطلاع رسانی و لزوم ارائه آن به مأمور ارسال برای تطابق با سفارش ثبت شده.

پیش از این، دریافت سفارش‌ها از سوی مشتریان با امضای رسید و یا نشان دادن کارت ملی کاربر ممکن بود. چنین روشی در زمان همه‌گیری ویروس کرونا عاملی است برای افزایش احتمال ابتلا به این بیماری. دیجی‌کالا در تلاش برای اشاعه فرهنگ خریدوفروش آنلاین، صرفه‌جویی در زمان و استفاده از فناوری در فرایندهای پر تکرار در سبک زندگی آنلاینِ همراهان خود، از کد تحویل استفاده می‌کند. استفاده از این کد، امری ضروری در فرایند تحویل کالا (بین سفارش دهنده و مأمور ارسال) است.

منظور از تأیید تحویل (Proof of Delivery) در دنیای تجارت الکترونیک چیست؟

این قابلیت که POD خوانده می‌شود، پیشینه‌ای طولانی در سامانه‌های پستی پیشرو دارد و قدمت آن به سال ۱۹۱۷ می‌رسد. با لزوم تبادل اسناد حقوقی و مالی بین فرستنده و گیرنده یک محصول، قابلیت تأیید تحویل هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد. کاربرد این قابلیت در دنیای تجارت الکترونیک به دلیل تبادل میلیون‌ها سند الکترونیک برای رهگیری اطلاعات تحویل مرسوله انکار ناپذیر است و پیش‌بینی می‌شود اندکی پس از گسترش آن، کاربران جنبه‌های گوناگون مزیت‌هایش را بهتر لمس کنند. گفتنی‌ست دیگر پلتفرم‌های آنلاین تجارت الکترونیک مانند آمازون هم از این قابلیت استفاده می‌کنند.

فرایند اجرای چنین قابلیتی در دیجی‌کالا بسیار ساده است؛ پس از سفارش محصول، یک کد از طرف دیجی‌کالا برای کاربر ارسال می‌شود. مشتری کد را نزد خود نگه می‌دارد تا در زمان تحویل کالا آن را به مأمور ارسال نشان دهد. مأمور ارسال به جای آنکه از کاربر بخواهد تا رسیدی را امضا کند یا کارت ملی ارائه کند، فقط کد تحویل را بررسی می‌کند و در صورت صحت کد، کالا را تحویل می‌دهد. با وجود چنین امکانی، تماس مخاطب و مأمور ارسال با مدارک شناسایی، رسید و غیره به حداقل می‌رسد. همچنین کالا حتما به شخص سفارش‌دهنده یا فردی که از طرف سفارش دهنده اصلی به‌عنوان دریافت‌کننده معرفی شده باشد تحویل داده می‌شود. هدف از این اقدام، از طرفی رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی و از سویی دیگر، تحویل ایمن و بی‌خطای کالا به سفارش‌دهنده اصلی است.

می‌توانید دیدگاه خود درباره‌ی این قابلیت و همچنین تجربه خود در خرید از دیجی‌کالا با کد تحویل را برایمان بنویسید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۲۸ دیدگاه
 1. Avatar بهرام

  این مامورهای دیجی کالا چرا اینقدر بی مسئولیت هستن؟؟؟
  اومده از بچه جلوی در پرسیده گفته علیزاده تویی گفته نه بعد رفته زده عدم پاسخگویی مشتری
  یه زحمت میکشیدی زنگ خونه رو میزدی

 2. Avatar فاطی

  سلام من چند روز پیش از دیجیکالا خرید کردم پول هم پرداخت کردم امروز ساعت ۹ صبح پیام دادن که تا ساعاتی دیگر به دستتان میرسد بعد من از اون موقع تا الان که شب شده هنوز منتظرم نیومده رفتم نگاه کردم دیدم زده عدم پاسخگویی مشتری
  نه زنگ زدن نه چیزی
  اخه یعنی چی این ؟؟؟
  من الان چجوری باید سفارشمو تحویل بگیرم؟؟؟؟؟
  عجله دارم برای تحویل …

  لطفا پاسخگو باشید!!!

 3. Avatar عرفان

  باسلام
  امروز سفارش من میاد ولی زده انصراف مامور ارسال این یعنی چی؟

 4. Avatar لیلی

  نه زنگی زده شده و نه تماسی گرفته شده . و زده عدم پاسخگویی مشتری. من الان باید چی کار کنم ؟ از صبح نشستیم منتظر پست . الان وضعییت محصول ما چی میشه ؟

  1. Avatar سجاد حیدرپور

   من هم همین وضعیت رو دارم، پشتیبانی دیجیکالا هم میفرمایند جی پی اس مامور ارسال رو دادیم یرسی کنند، اما خب من چطور مستونم تحویلش رو پیگیری کنم، الان ۲ روز گذشته و اعلان پایان بازه مرجوعی هم برام اومده و توی اپلیکیشن هم جز کالاهای تحویل گرفته شده ثبت شده اما با ارور عدم پاسخگویی

 5. Avatar N

  یعنی چی که سفارش سه روز تاخیر میخوره بعدم کسی سفارشو تحویل نمیده میرنید عدم پاسخگویی مشتری؟ کسی بسته ای نیورده که حالا بخواد روش بخوره عدم پاسخ گویی مشتری! انقدر بینظم شدن مامورای ارسالتون؟! بستمو کی و کجا تحویل میگیرم پس؟!

 6. Avatar عبادی

  عدم پاسخگویی مشتری یعنی چی وقتی کسی نیومده بسته منو تحویل بده این دیگه چه وضعشه چرا ارسال پستی رو برداشتین؟ پس ارسال به روستا چطور انجام میشه؟ حالا من بستمو از کجا تحویل بگیرم؟

 7. Avatar مهدی

  پست زنگ گفت بیایید پایین تحویل بگیری بسته رو
  بعد ۱ساعت دیجی کالا پی‌گیری سفارش رو دیدم زده عدم پاسخ گویی مشتری
  چه وضعشه

  1. Avatar B.

   سلام برای من اصلا کالا رو نیاوردن زده بازگشت کالا
   خب الان مثلا چشون میشه زنگ آیفون خونه رو بزنن ؟!!!!!!!!!!
   الان دیگه نمیارن برام آخه شاید یه هتفاقی برای طرف میوفته به گوشیش دسترسی نداره.

 8. Avatar asra

  سلام من سفارش زدم و پرداخت از تجارت الکترونیک پارسیان ثورت گرفت وپول کم شد ولی دیجی کالا هنوز برام میزنه در انتظار پرداخت بعد ک زمان انتظار تموم شد سفارسمو حذف کردن پولم پی ندادن !!!؟؟؟؟

  1. Avatar H

   سلام شما میتونید زنگ بزنید ب دفتر دیجی کالا
   منم ی محصول سفارش داده بودم میخواستم مرجوع کنم و کردم و ترسیدم پولمو نریزند اما ریختند و کارشناسان دیجی کالا پاسخگو هستند

 9. Avatar زهرا

  سلام امروز قرار بود که سفارش من ارسال شه از پیش آیفون تکون نخوردم منتظرم ، آخر بدون اینکه مامور دیجی کالا اطلاع بده الکی زدن عدم پاسحگویی مشتری????الان من چیکار کنم؟؟؟ خیلی ماموراتون بدقولن

  1. Avatar Alireza gorbani

   چیشد اخرش چطوری تونستین کالاتونو تحویل بگیرین؟؟

 10. Avatar حمید جعفری

  درود. چرا پرداخت درمحل وبرداشتین این دیگه چه کاریه پنج قلم سفارش دادم برداشتم لغوش کردم سریع درستش کنید سپلس

 11. Avatar محمد رضا

  سلام وارد کردن شماره کارت ملی خریدار به جای کد تایید فقط توسط مامورین خود دیجی کالا انجام میشود یا فروشندگانی هم که قابلیت ارسال مستقیم به مشتری رو دارن میتونن از این شماره به جای کد تایید در صفحه مربوطه استفاده کنند!؟

 12. Avatar شهرام

  با درود فراوان بنده تاریخ تحویل سفارشم روز ۱۲ فروردین بود ولی متاسفانه خونه نبودم و گوشیم شارژ نداشت خاموش بود الان باید از کجا سفارشمو تحویل بگیرم

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه