۴۷ نکته‌‌‌ی بسیار مهم برای شروع کاهش وزن اصولی

۹ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۸ دقیقه
توصیه‌هایی برای شروع کاهش وزن

چاق بودن شما را در معرض بیماری‌های مختلف قرار می‌دهد. علاوه بر این اعتمادبه‌نفس بسیاری از افراد چاق پایین می‌آید. اگر از اینکه هر بار که جلوی آینه به خودتان نگاه می‌کنید، کلی حسرت می‌خورید که ای کاش لاغر بودید، مقاله‌ی درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید‌. انتظار نداشته باشید بدون تلاش لاغر شوید. ممکن است در مسیر کاهش وزن مجبور شوید سختی‌های زیادی را تحمل کنید، اما مطمئن باشید با دیدن اندام فیت خود در آینه خستگی‌ها و رنج‌هایی که تجربه کردید را فراموش می‌کنید. برای اینکه کاهش وزن اصولی داشته باشید، باید از همان ابتدا یک سری نکات را دنبال کنید. این موضوع به شما در کاهش وزن موفقیت‌آمیز و حفظ وزن در محدوده‌ی طبیعی کمک می‌کند. در مقاله‌ای که امروز در دیجی‌کالا مگ برای شما آماده کرده‌ایم، قصد داریم به بررسی ۴۷ نکته‌ی مهم برای شروع کاهش وزن آشنا کنیم. تا پایان این مقاله در کنار ما باشید.

۱. به لزوم کاهش وزن پی ببرید

تا زمانی که متوجه نشوید که به کاهش وزن نیاز دارید، نمی‌توانید کاری کنید. در حقیقت پی بردن به لزوم لاغری اولین قدم برای شروع کاهش وزن به شمار می‌رود. در این راستا می‌توانید از یک پزشک کمک بگیرید تا متوجه شوید واقعا به کاهش وزن نیاز دارید یا نه. گاهی اوقات ما پیش خودمان فکر می‌کنیم چاق هستیم و باید وزن بدنمان را کاهش دهیم؛ در حالی که وزنمان در محدوده‌ی طبیعی است. در نظر داشته باشید که کاهش وزن ناگهانی و سریع شما را با مشکلات دیگری از جمله ریزش مو مواجه نمی‌کند. مطمئن هستیم دلتان نمی‌خواهد با مشکل ریزش مو دست‌وپنجه نرم کنید. پس اگر پزشک به شما گفت نیاز ندارید لاغر کنید، به حرف او گوش کنید. گاهی اوقات لازم است چربی و وزن اضافی فقط یک ناحیه مانند شکم، ران، باسن و… را برطرف کنید. بنابراین باید صرفا روی آن ناحیه تمرکز کنید.

۲. متوجه شوید که چرا کاهش وزن مهم است

«چرا باید وزن کم کنم؟» این سؤالی است که باید قبل از شروع کاهش وزن از خود بپرسید. کاهش وزن به شما در بهبود سلامتی، انعطاف‌پذیری و قوا کمک کرده و اندامتان را فیت می‌کند‌. احتمالا فواید ذکر شده‌ی کاهش وزن را می‌دانستید، اما آیا خبر دارید که اضافه وزن و چاقی می‌تواند منجر به بیماری‌های روانی از جمله افسردگی، اختلال دوقطبی و اضطراب شود؟ از هر ۶ نفر ۱ نفر دچار مشکلات ذکر شده است. این مشکلات می‌توانند منجر به عارضه‌های خطرناک‌تر شوند. کاهش وزن اعتماد‌به‌نفس شما را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود دیدگاهتان نسبت به خودتان مثبت‌تر شود.

۳. فردی را الگوی خود قرار دهید

اینکه در مسیر کاهش وزن در برابر هوس خوردن خوراکی‌های ممنوعه مقاومت کنید، دشوار است. علاوه بر این احتمالا برای حفظ انگیزه در این مسیر با مشکل مواجه شوید. بنابراین بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که برای خودتان یک (یا چند) منبع الهام پیدا کنید. می‌توانید فردی را پیدا کنید که وزن زیادی را از دست داده است و الان اندامی فیت دارد.

۴. باور پیدا کنید که می‌توانید وزنتان را کم کنید

باید باور داشته باشید که می‌توانید در مسیر کاهش وزن موفق شوید. در نظر داشته باشید که در این مسیر بالا و پایین‌های زیادی را تجربه می‌کنید. گاهی اوقات آن‌قدر خسته می‌شوید که دوست دارید قید همه چیز را بزنید. اینجاست که اهمیت خودباوری مشخص می‌شود. افراد زیادی توانسته‌اند وزن خود را کم کنند، پس شما هم می‌توانید. اینکه زود به این هدف برسید یا دیر اهمیتی ندارد، آنچه مهم است این است که در نهایت به هدف‌هایی که برای خودتان مشخص کرده‌اید دست پیدا کنید.

۵. کالری مصرفی خود را محاسبه کنید

باید میزان کالری که در طول روز مصرف می‌کنید را محاسبه کنید. علاوه بر این باید مشخص کنید که با توجه به وزن، قد، فعالیت بدنی و… به چه مقدار کالری در روز نیاز دارید. می‌توانید از اپلیکیشن‌های کالری‌شمار در این زمینه کمک بگیرید.

۶. به مواد غذایی مصرفی خود توجه کنید

به مواد غذایی مصرفی خود توجه کنید

باید لیستی از مواد غذایی که در طول روز می‌خورید را تهیه می‌کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند متوجه شوید در ادامه‌ی روز چه مقدار کالری دیگر می‌توانید مصرف کنید. خوب است روی آنچه می‌خورید نظارت داشته باشید. بعضی از اپلیکیشن‌های کالری‌شمار قابلیت ثبت مواد غذایی مصرفی در طول روز را دارند.

۷. خود را وزن کنید

برای شروع کاهش وزن باید خود را وزن کنید. باید ببینید چقدر اضافه وزن دارید و بر این اساس برای خودتان هدف‌گذاری کنید.

۸. آنالیز ترکیب بدنی را انجام دهید

به غیر از اینکه باید وزنتان را چک کنید، باید ترکیب بدنی خود را هم آنالیز کنید. تحلیل ترکیب بدنی درصد چربی و توده‌ی عضلانی کم‌چرب را نشان می‌دهد. بر اساس آنالیز ترکیب بدنی، متخصص تغذیه به شما در طراحی برنامه‌ی کاهش وزن کمک می‌کند.

۹. هدف‌های کوچک تعیین کنید

با مشخص کردن هدف‌های کوچک هر بار که به هدف می‌رسید، احساس خوبی پیدا می‌کنید. برای مثال اگر می‌خواهید در یک ماه ۵ کیلو وزن کم کنید، هدفتان را کاهش وزن دو و نیم کیلویی در دو هفته‌ی اول و دو نیم کیلوی دیگر در دو هفته‌ی دوم قرار دهید. این کار به شما کمک می‌کند آسان‌تر به هدف مشخص شده برسید و انگیزه‌ی بیشتری برای طی کردن ادامه‌ی مسیر پیدا کنید.

۱۰. فرآیند کاهش وزن خود را ثبت کنید

اهداف خود در کاهش وزن را یادداشت کنید و برای خودتان یک زمان مشخص برای رسیدن به آن‌ها تعیین کنید. این کار به شما کمک می‌کند روی پیشرفت‌های خود نظارت داشته باشید و به رژیم غذایی و برنامه‌ی ورزشی خود متعهد بمانید.

۱۱. بدون تحقیق هر رژیم غذایی را دنبال نکنید

هر کس به یک رژیم غذایی خاص برای لاغر کردن نیاز دارد.

قرار نیست همه‌ی رژیم‌های لاغری به شما در کاهش وزن کمک کنند. با یک پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید تا بتوانید بهترین رژیم غذایی را برای خود پیدا کنید. از متخصص تغذیه بخواهید برای شما یک برنامه‌ی غذایی شخصی‌سازی شده تهیه کند که بر اساس وزن، سن، سابقه‌ی پزشکی، داروهای مصرفی و… نوشته شده است.

۱۲. بدنتان را هیدراته نگه دارید

بدنتان را هیدراته نگه دارید

اهمیت هیدراته نگه داشتن بدن بیشتر از آن چیزی است که شما فکرش را می‌کنید. در طول روز باید دست‌کم ۸ لیوان آب بخورید تا تمام سموم از بدنتان خارج شوند و سطح PH بدنتان در محدوده‌ی طبیعی حفظ شود.

۱۳. به‌طور مرتب غذا بخورید

گرسنگی کشیدن بدترین روش برای کاهش وزن است و هیچ کمک خاصی به لاغری نمی‌کند. این کار باعث می‌شود دچار عارضه‌های مختلف از جمله ریزش و نازکی مو شوید. کاهش وزن به این معنی نیست که باید به خودتان گرسنگی دهید و در طول روز مقدار خیلی کمی غذا بخورید. در نظر داشته باشید که گرسنگی کشیدن به جای اینکه منجر به کاهش وزن شود، اضافه وزن را به دنبال دارد، چون مغز پی‌ می‌برد که غذا کم است و به سلول‌ها سیگنال می‌دهد که همه چیز را به‌عنوان چربی ذخیره کنند. این موضوع باعث می‌شود بعد از ساعت‌ها گرسنگی کشیدن حتی اگر غذای سالم بخورید، غذا به‌عنوان چربی در بدنتان ذخیره شود. حتی اگر می‌خواهید وزنتان را کم کنید، هر دو تا سه ساعت یک بار یک خوراکی سالم و مقوی بخورید.

۱۴‌. سبزیجات مصرف کنید

سبزیجات سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر غذایی هستند. مصرف سبزیجات سلول‌ها را تغذیه می‌کند، به سوخت‌وساز بدن سرعت می‌بخشد و فرآیند هضم و جذب مواد مغذی را بهبود می‌دهد. هر روز سه تا چهار نوع سبزی مصرف کنید تا یک کاهش وزن اصولی داشته باشید.

۱۵. میوه بخورید

میوه‌ها منابع غنی مواد مغذی به شمار می‌روند که برای سلامتی بدن مفید هستند و به کاهش وزن کمک می‌کنند. هر روز دست‌کم سه نوع میوه بخورید. این کار در تقویت سیستم ایمنی بدن، سرعت بخشیدن به سوخت‌وساز و بهبود فرآیند کاهش وزن اثرگذار است.

۱۶. چربی‌های سالم را مصرف کنید

منابع چربی‌های سالم مانند آووکادو، مغزها، دانه‌ها، روغن ماهی و روغن زیتون همگی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند و به همین علت به کاهش التهاب و استرس در بدن کمک می‌کنند که این موضوع در نهایت از التهاب و اضافه وزن ناشی از استرس پیشگیری می‌کند.

۱۷. غلات غنی شده مصرف کنید

غلات سبوس‌دار حاوی مقدار زیادی فیبر غذایی، پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. مصرف غلات غنی شده حرکات معده را بهبود می‌بخشند، به فرآیند هضم کمک می‌کنند، به سوخت‌وساز بدن سرعت می‌بخشند و در کاهش وزن اثرگذار هستند.

۱۸. صبح‌ها آب شنبلیله بنوشید

تخم شنبلیله به‌طور طبیعی به افزایش سوخت‌وساز بدن کمک می‌کند. دو قاشق چای‌خوری تخم شنبلیله را طی شب در یک فنجان آب خیس کنید. نوشیدنی به دست آمده را صبح با شکم خالی مصرف کنید تا بتوانید به‌طور موفقیت‌آمیز وزنتان را کاهش دهید.

۱۹‌. هیچ‌وقت از صبحانه خوردن غفلت نکنید

هیچ‌وقت از صبحانه خوردن غفلت نکنید

از اهمیت صبحانه خوردن غافل نشوید. مغز و سلول‌های بدن برای اینکه درست عمل کنند به سوخت نیاز دارند. اگر صبح چیزی نخورید، بدن و مغزتان نمی‌توانند به‌خوبی کار کنند. هیچ‌وقت وعده‌ی صبحانه را جا نیندازید. حتی اگر سرکار می‌روید و وقت زیادی برای خوردن یک صبحانه‌ی مفصل ندارید، باید صبح‌ها کمی زودتر از خواب بیدار شوید تا بتوانید یک صبحانه‌ی مقوی و سرشار از پروتئین بخورید و روزتان را درست شروع کنید.

۲۰. ناهار سبک بخورید

سعی کنید در وعده‌ی ناهار بیشتر از ۳۰۰ کالری مصرف نکنید‌. در وعده‌ی ناهار به انداره‌ی مناسب سبزیجات، چربی‌های سالم، پروتئین و غلات سبوس‌دار بخورید. خوب می‌دانید که اگر یک ناهار چرب و پرکالری بخورید، سنگین می‌شوید و نمی‌توانید به‌خوبی به انجام فعالیت‌های خود بپردازید‌. با خوردن یک ناهار سبک می‌توانید بعد از ناهار فعالیت داشته باشید؛ بدون اینکه احساس نفخ یا سنگینی کنید‌.

۲۱. از آب‌میوه‌های بسته‌بندی شده دوری کنید

آب‌میوه‌های بسته‌بندی شده سرشار از قند (آسپارتام)، رنگ‌ها و طعم‌دهنده‌های مصنوعی هستند. ترکیبات ذکر شده برای سلامتی بدن ضرر دارند. اگر می‌خواهید کاهش وزن داشته باشید و همچنین دچار دیابت نشوید، باید دور این آب‌میوه‌ها را خط بکشید.

۲۲‌. غذاهای آماده و نیمه‌آماده را مصرف نکنید

زمانی که سرتان خیلی شلوغ است یا حوصله‌ی غذا درست کردن ندارید، غذاهای آماده و نیمه‌آماده گزینه‌های خوبی به نظر می‌آیند، اما نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که این غذاها سرشار از مواد نگهدارنده، سدیم و مواد افزودنی هستند. از مصرف غذاهای ذکر شده خودداری کنید تا بتوانید به هد‌ف‌های خود در لاغری برسید.

۲۳. شیرپرچرب بخورید

شاید خوردن شیر پرچرب برای فردی که قصد کاهش وزن دارد، غیرعقلانی به نظر بیاید، اما واقعیت این است که این نوع شیر احساس سیری را افزایش می‌دهد. علاوه بر این به جای ماست کم‌کالری باید ماست پرچرب بخورید. اگر گیاه‌خوار هستید یا دچار ناتوانی در تحمل لاکتوز هستید، از مصرف شیر یا محصولات لبنی اجتناب کنید.

۲۴‌. مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ را میل کنید

ماهی منبع خوب پروتئین کم‌چرب و اسیدهای چرب امگا ۳ محسوب می‌شود. منابع پروتئین کم‌چرب به ساخت توده‌ی عضلانی کم‌چرب کمک می‌کنند. اسیدهای چرب امگا ۳ در کاهش التهاب در بدن اثرگذار هستند و به همین دلیل از اضافه وزن ناشی از التهاب پیشگیری می‌کنند.

۲۵. مصرف شکر را کاهش دهید

مصرف شکر را کاهش دهید

نمی‌توانیم مصرف شکر را به‌طور کامل قطع کنیم، اما دست‌کم می‌توانیم شکر مصرفی خود را کاهش دهیم. شکر یا کالری اضافی در بدن به چربی تبدیل می‌شود و منجر به افزایش سطح فشار خون و بالا رفتن خطر ابتلا به بیماری قلبی می‌شود. شکر اثرات بسیار وحشتناکی روی سلامتی بدن دارد. بنابراین باید تا جایی که می‌توانید شکر مصرفی خود را کم کنید. کاهش مصرف شکر منجر به تغییرات قابل‌توجه در وزن و سطح انرژی بدن می‌شود.

۲۶. از مصرف مواد غذایی فرآوری شده اجتناب کنید

مواد غذایی فرآوری شده مانند سوسیس، غلات صبحانه و بیسکویت سرشار از نمک و شکر هستند. بدترین ویژگی مواد غذایی فرآوری شده این است که دشمن کاهش وزن به شمار می‌روند. این مواد غذایی باعث می‌شوند پرخوری کنید که این موضوع باعث می‌شود از اهداف خود در کاهش وزن دور شوید.

۲۷‌. نمک کمتری به غذای خود بزنید

نمک هم مانند شکر مضرات زیادی برای سلامتی بدن دارد. از زیاده‌روی در مصرف نمک خودداری کنید، چون این کار منجر به احتباس آب در بدن می‌شود و نفخ را به دنبال دارد. این موضوع ممکن است سطح فشار خون را افزایش دهد و سلامتی شما را در معرض خطر قرار می‌دهد.

۲۸. آب نارگیل بنوشید

آب نارگیل یک نوع الکترولیت طبیعی بوده که سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. آب نارگیل یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای کاهش وزن به شمار می‌رود. هر روز یک لیوان آب نارگیل مصرف کنید. این کار به سوخت‌وساز چربی، بهبود حرکات روده، متعادل کردن سطح PH بدن و درخشان کردن پوست به‌طور طبیعی کمک می‌کند.

۲۹. چای سبز و قهوه‌ی تلخ بنوشید

چای سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های مختلف و ترکیبات مغذی است و بعد از آب بهترین نوشیدنی برای کاهش وزن محسوب می‌شود. نوشیدن چای سبز به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد و کاهش سطح استرس در بدن کمک می‌کند. قهوه‌ی تلخ هم در لاغری مفید است و مقدار خوبی کافئین دارد. این موضوع چربی بدن و اندازه‌ی سلول‌های چربی را کاهش می‌دهد.

۳۰. میان وعده‌های سالم بخورید

خوردن میان وعده در طول روز برای خیلی از افراد لذت‌بخش است. نکته‌ی مهم این است که باید خوراکی‌های سالم، مقوی و سیرکننده را به‌عنوان میان وعده میل کنید. به یاد داشته باشید که در طول روز باید سه نوع میوه و چهار تا پنج نوع سبزی مصرف کنید. میوه‌ها، سبزیجات، مغزها، دانه‌ها و سایر خوراکی‌های سالم را به‌عنوان میان وعده میل کنید. می‌توانید با میوه‌هایی مانند سیب و موز کره‌ی مغزها مثل کره‌ی بادام و کره‌ی بادام‌زمینی بخورید. همچنین می‌توانید سبزیجاتی مثل کرفس و هویج را با حمص میل کنید.

۳۱. حواستان به هوس خوردن شیرینی‌جات باشد

اگر جزء عاشقان خوراکی‌های شیرین هستید و می‌خواهید وزنتان را کم کنید، باید حواستان به میزان خوراکی‌های شیرین که می‌خورید باشد. می‌توانید از گزینه‌های سالم برای برطرف کردن هوس خوردن شیرینی‌جات استفاده کنید. سالاد میوه‌، ماست یخ‌زده‌ی کم‌کالری، کیک هویج کم‌قند و خوراکی‌هایی از این دست گزینه‌های خوبی برای رفع میل شدید به شیرینی به شمار می‌روند.

۳۲. از خوردن خوراکی در آخر شب اجتناب کنید

از خوردن خوراکی در آخر شب اجتناب کنید

خوردن خوراکی در پایان شب بدترین کاری است که می‌توانید در فرآیند کاهش وزن خود انجام دهید. خوراکی خوردن در آخر شب باعث ذخیره شدن خوراکی به‌عنوان چربی در بدن می‌شود، چون شما هیچ فعالیتی نمی‌کنید و در نتیجه چربی‌ها سوزانده نمی‌شوند. بنابراین دست‌کم سه ساعت قبل از خوابیدن نباید چیزی بخورید. این کار به داشتن خواب بهتر هم کمک می‌کند.

۳۳. از عوامل حوا‌س‌پرت‌کن هنگام غذا خوردن دوری کنید

زمانی که دارید غذا می‌خورید، تلفن همراه خود را کنار بگذارید، تلویزیون و لپتاپ را خاموش کنید و روی آنچه می‌خورید تمرکز کنید. عوامل حواس‌پرت‌کن مثل فضای مجازی یا صحبت کردن با دیگران باعث می‌شود از مقدار غذایی که می‌خورید غافل شوید که این موضوع پرخوری را به دنبال دارد.

۳۴. به میزان غذایی که در بشقاب می‌ریزید توجه کنید

زیاده‌روی در مصرف هر نوع غذا، حتی غذاهای سالم می‌تواند منجر به اضافه وزن شود. اگر در مصرف میوه و سبزیجات زیاده‌روی کنید، نمی‌توانید در کاهش وزن موفق باشید. برای کاهش وزن باید کالری مصرفیتان پایین و کالری‌سوزی بدنتان بالا باشد. بنابراین به میزان و نوع غذای مصرفی خود توجه ویژه‌‌ای کنید‌.

۳۵. با یکی از دوستانتان ورزش کنید

ورزش کردن فواید بیشماری برای سلامتی بدن دارد و انجام آن به‌طور مرتب بسیار مهم است. یک دوست که او هم مثل شما تصمیم دارد وزنش را کم کند پیدا کنید و همراه او مشغول ورزش کردن شوید. این کار به شما کمک می‌کند بتوانید به یکدیگر انرژی و انگیزه دهید.

۳۶. تمرینات کاردیو را انجام دهید

تمرینات کاردیو گزینه‌هایی عالی برای افزایش سطح آدرنالین محسوب می‌شوند. بنابراین دست‌کم سه ساعت در هفته این تمرینات را انجام دهید.

۳۷. تمرینات هیت (HIIT) را در برنامه‌ی ورزشی خود بگنجانید

تمرینات هیت در دسته‌ی تمرینات شدید و غیرهوازی قرار می‌گیرند. این یعنی سوخت لازم عضلات از کربوهیدرات ذخیره شده در بدن (و نه اکسیژن) مهیا می‌شود. بنابراین تمرینات با شدت بالا مانند اسکوات و پوش‌آپ را به روتین ورزشی خود اضافه کنید تا از فواید فوق‌العاده‌ی آن‌ها بهره‌مند شوید.

۳۸. انجام تمرینات قدرتی را فراموش نکنید

تمرینات کاردیو برای کاهش چربی بدن مفید هستند، با این حال منجر به از دست دادن عضله هم می‌شوند. بنابراین باید در کنار تمرینات کاردیو، تمرینات قدرتی را جهت ساخت دوباره‌ی عضلات انجام دهید. هر یک روز در میان تمرینات قدرتی را انجام دهید و به اندازه‌ی کافی استراحت کنید تا عضلاتتان فرصت کافی برای ترمیم داشته باشند.

۳۹. بیرون از خانه ورزش کنید

بیرون از خانه ورزش کنید

اگر امکانش را دارید، حتما در فضای آزاد (مثل پارک) و زیر نور خورشید ورزش کنید. این کار نه تنها به شما در دریافت ویتامین D کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود بتوانید دوستان جدیدی پیدا کنید که در مسیر کاهش وزن با شما همراه هستند.

۴۰. از بشقاب‌های کوچک‌تر استفاده کنید

استفاده از بشقاب‌های کوچکتر برای غذا خوردن به شما در کنترل میزان غذای مصرفی کمک می‌کند. زمانی که از بشقاب‌ بزرگتر استفاده می‌کنید، غذاهای بیشتری می‌خورید. در بشقاب کوچک غذا بیشتر به نظر می‌آید. این موضوع در پیشگیری از پرخوری مفید است.

۴۱. آرام‌آرام غذا بخورید

تند غذا خوردن نه تنها برای سلامتی بدن مضر است، بلکه مانع از کاهش وزن هم می‌شود. برای شروع کاهش وزن باید آرام و شمرده غذا خوردن را تمرین کنید. زمانی که تند غذا می‌خورید، غذای بیشتری می‌خورید و هوا دریافت می‌کنید. این موضوع باعث می‌شود احساس نفخ کنید و بدنتان کالری اضافی را به‌عنوان چربی ذخیره کند. زمانی که به‌آرامی غذا بخورید، هوای کمتری دریافت می‌کنید و زود سیر می‌شوید.

۴۲. ۲۰ دقیقه قبل از غذا خوردن آب بنوشید

۲۰ دقیقه قبل از خوردن ناهار یا شام آب بنوشید. این موضوع به پیشگیری از پرخوری و بهبود حرکات روده کمک می‌کند. نوشیدن آب در حین یا بعد از غذا مانع از هضم صحیح غذا می‌شود و نفخ و اضافه وزن را به همراه دارد.

۴۲. بعد از خوردن شام پیاده‌روی کنید

پیاده‌روی کردن شما را به اهدافتان در لاغری نزدیک می‌کنند. پیاده‌روی بعد از شام خوردن اهمیت زیادی دارد. این موضوع سرعت سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد و به سوزاندن کالری بیشتر و پیشگیری از اضافه وزن کمک می‌کند.

۴۳. به اندازه‌ی کافی استراحت کنید

استراحت کردن کافی به اندازه‌ی خوردن غذاهای سالم و ورزش کردن مهم است. اگر به‌طور منظم ورزش می‌کنید، یک یا دو روز از هفته را به استراحت کردن اختصاص دهید تا عضلاتتان برای ساخت مجدد و ترمیم فرصت داشته باشند. علاوه بر این نباید اهمیت خوابیدن را دست‌کم بگیرید. خوابیدن به ریست کردن مغز و بدن کمک می‌کند و سطح هورمون استرس به نام کورتیزول را در بدن کاهش می‌دهد. اگر شب‌ها نمی‌توانید درست بخوابید، از راهکارهای موجود برای بهبود خوابیدن کمک بگیرید. از جمله بهترین روش‌ها برای افزایش کیفیت خواب می‌توانیم به مصرف دمنوش‌ها، دوش گرفتن، کتاب خواندن، گوش دادن به موسیقی‌های آرام‌بخش و… اشاره کنیم.

۴۴. از استرس دوری کنید

استرس می‌تواند اثرات بسیار زیان‌آوری روی سلامتی بدن داشته باشد. زمانی که استرس دارید، سطح کورتیزول در بدنتان افزایش پیدا می‌کند که این موضوع منجر به جمع شدن سموم در بدن می‌شود. این مسأله جهش DNA و اختلال در هضم و سوخت‌وساز را به دنبال دارد. علاوه بر این استرس می‌تواند سطح التهاب در بدن را افزایش دهد که این موضوع منجر به اضافه وزن می‌شود. زندگی کوتاه‌تر از آن است که بخواهید برای هر مسأله‌ی کوچکی استرس داشته باشید و به خودتان سختی دهید. سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و سر کوچک‌ترین موضوعات خودتان را اذیت نکنید.

۴۵. روی کاهش وزن خود نظارت داشته باشید

نظارت روی وزن کاهش یافته به شما کمک می‌کند متوجه شوید کجا کار هستید. علاوه بر این باعث می‌شود متوجه شوید کدام روش‌ها برای شما مفید هستند و کدام راهکارها هیچ کمکی به شما نمی‌کنند. هر دو هفته یک بار وزن و درصد چربی بدن خود را چک کنید. همچنین می‌توانید از خودتان عکس قبل و بعد از کاهش وزن بگیرید. با نظارت روی فرآیند کاهش وزن می‌توانید تغییرات لازم را در رژیم غذایی و روتین ورزشی خود ایجاد کرده و انگیزه‌ی خود را حفظ کنید.

۴۶. از نمک اپسوم استفاده کنید

به احتمال زیاد نمی‌دانید که وان نمک اپسوم برای کاهش وزن عالی است. کمی نمک اپسوم به آب ولرم وان اضافه کنید. دو قطره روغن انسانسی لاوندر یا اسطوخودوس را درون وان بریزید و در وان دراز بکشید. این کار همچنین سطح استرس را کاهش می‌دهد.

۴۷. بدنتان را به‌طور کامل ماساژ دهید

هر دو هفته یک بار برای خودتان یک جلسه ماساژ رزرو کنید تا جریان خون در بدنتان افزایش پیدا کند. این موضوع همچنین به از بین بردن سموم بدن کمک می‌کند‌ و سوخت‌وساز بدن را بهبود می‌بخشد.

کلام پایانی

کاهش وزن فرآیندی است که به صبر و حوصله نیاز دارد. در این فرآیند نباید عجله کنید. باید انگیزه‌ی خود را حفظ کنید و آهسته و پیوسته در مسیر کاهش وزن قدم بردارید. مقاله‌ی امروز دیجی‌کالا مگ را به افرادی اختصاص دادیم که قصد لاغر کردن دارند و ۴۷ نکته‌ی مهم برای شروع کاهش وزن را معرفی کردیم. از جمله نکات مهم برای شروع لاغری می‌توانیم پی بردن به لزوم و اهمیت کاهش وزن، وان نمک اپسوم، غذا خوردن در بشقاب کوچکتر، نظارت روی فرآیند کاهش وزن و… را نام ببریم. حتما به روش‌های ذکر شده در این مقاله توجه کنید تا بتوانید کاهش وزن اصولی را تجربه کنید. شما برای کاهش وزن چه روش‌های امتحان شده‌ای را سراغ دارید؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و مخاطبان دیگر در میان بگذارید.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: style craze

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه